Analytik Smetana: Na Západě převládá pocit zmaru z postupu Ukrajiny. O podobě pomoci rozhodnou prezidentské volby v USA
Americký ministr obrany Lloyd Austin navštívil Kyjev, aby do země doručil balíček materiální pomoci v hodnotě 100 milionů dolarů. „Po stránce materiální je určitě důležitý, nicméně rozhodně není tak velký, jak by mohl být,“ říká analytik Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Klíčový je podle mě politický rozměr.“
Ukrajina se totiž nachází v nelehké situaci. „Letní ofenziva nedosáhla výsledků, které si sama stanovila, a na Západě celkově začíná převládat pocit zmaru nebo dojmu, že Ukrajina není schopna dosahovat svých výsledků, a tím pádem podpora může klesat,“ shrnuje Smetana.
Čtěte také
K zachování finanční podpory ze strany Spojených států nepřispívá ani situace v Kongresu. „Často se bavíme o tom, jak bude materiální pomoc fungovat do budoucna ve chvíli, kdy už v rámci americké politické reprezentace existují síly, které se snaží dodávky oslabit,“ uvažuje.
Ameriku navíc příští rok čekají prezidentské volby. „Ukrajinu straší nejvíc možnost, že by je vyhrál Donald Trump,“ konstatuje. „Je velká obava, že by materiální pomoc Ukrajině nejen ustala, ale že by se objevil i tlak, aby Ukrajina s Ruskem jednala a možná i akceptovala velmi nevýhodné podmínky mírového urovnání.“
Ukrajinský postup
Jiná je situace v Rusku, které prosperuje díky bujícímu zbrojnímu průmyslu. „Rusko naopak dává najevo vůli více mobilizovat svůj obranný průmysl a zůstat v konfliktu klidně několik let. To je také imperativ pro západní státy, aby daly najevo, že chtějí dělat to samé,“ vyzývá Smetana.
Potřebné jsou zejména další dodávky zbraní. „Ukrajina potřebuje během zimního období speciálně posílit protivzdušnou obranu, získat další munici a bezesporu potřebuje drony,“ vyjmenovává.
Čtěte také
Její nejvýznamnější posun je aktuálně přechod Dněpru. „Ukrajině se tímto přístupem daří velmi dobře vázat v této oblasti ruské síly, které by jinak Rusko mohlo posunout dále do Záporožské oblasti a snažit se s nimi blokovat ukrajinský postup,“ vysvětluje.
„Nedá se úplně očekávat, že by se Ukrajině podařilo ustavit systematické logistické linie přes řeku,“ upozorňuje Smetana. Přesto podle něj nelze postup podceňovat. „To, co Ukrajina aktuálně dělá, je velmi důležité a daří se jí to,“ uzavírá.
Více podrobností o americké pomoci, ukrajinském postupu a výhledech na budoucí zapojení Západu si můžete poslechnout v záznamu pořadu Ranní Plus. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Související
-
Potraviny, stroje, zbraně. Česko zvyšuje export na Ukrajinu. Licencí je už za sto miliard korun
Česko vydalo od února loňského roku licence na vývoz zbraní a vojenského materiálu za zhruba sto miliard korun. Oproti předchozímu období jde o pětinásobek.
-
Matěj Schneider: Americká sněmovna má nového předsedu. Najde finance na všechny války?
Vše nasvědčuje, že „kompromisní“ Johnson je výsledkem únavy republikánů. Velká část strany si uvědomuje, že jejich vnitrostranické hádky jim opravdu politicky neprospívají.
-
Dorazín: Západ je nervózní z pomalého postupu Ukrajiny, ale neposkytl zbraně, které by ho urychlily
Svět se soustředí na dění v Pásmu Gazy a boj Izraele proti radikalistům z Hamásu. Vedle toho ale pokračují i boje na Ukrajině. Jakou pozornost jim věnují spojenci?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.