Alexandr Mitrofanov: Putinův režim zavírá odpůrce, ničí knihy

6. září 2019

S Iljou Azarem jsme se setkali v srpnu 2013 v Praze. Pracoval pro úspěšný server Lenta.ru a byl nejlepším ruským reportérem.

V Rusku tehdy měli po masových demonstracích proti Vladimiru Putinovi. Ilja říkal, že mu chybí „vzrůšo“.

Čtěte také

Brzy musel, i když byl v roce 2014 vyhlášen novinářem roku, změnit zaměstnání. Lenta.ru začala být příliš svobodomyslná a režim rozmetal původní redakci. Azar byl chvíli reportérem rozhlasové stanice Echo Moskvy, pak spolupracoval se serverem Meduza a nakonec zakotvil v opoziční Nové gazetě.  

V roce 2017 byl zvolen zastupitelem jedné z moskevských městských částí a od té doby píše méně. Čerstvě se stal spoluorganizátorem pokojných protestních shromáždění v Moskvě.

V pondělí 2. září večer dal spát svou ani ne dvouletou dceru, a když si šel zakouřit mimo byt, stáli za dveřmi tři policajti, kteří mu sdělili, že okamžitě pojede s nimi. Na opakované upozornění, že v bytě je malé dítě, odvětili, že je to nezajímá, a v domácím obleku a v bačkorách ho odvezli na policii. 

Žít v Rusku je o strach

Naštěstí stihl napsat ženě, aby se vrátila z města. Za půl hodiny byla zpět, aby zjistila, že dveře bytu jsou dokořán a dítě spí. Ilju nějaký čas drželi na policii, aby mu řekli, že mu chtějí sdělit obvinění z nezákonného svolávání mítinků. „Vzrůša“ tedy zažil víc než je zdrávo. Když jsme si dnes odpoledne psali, uvedl, že „zatím žije“. 

Čtěte také

Poté co 31. srpna proběhlo pokojné shromáždění v Moskvě bez zásahů těžkooděnců, vyrojily se naděje, že režim nechce potíže před volebním dnem 8. září. Jenže to nebyla pravda.

Kromě Azara zadrželi také hlavní tvář protestů, právničku Ljubov Sobolovou, kterou sice kvůli tomu, že má nezletilé dítě, zavřít nemohou, ale už jí napařili pokuty v celkové částce 1 230 tisíc rublů. Podle svých slov má plat ve Fondu boje proti korupci Alexeje Navalného ve výši 120 tisíc rublů měsíčně.

V samotném fondu režim provedl další razii se zabavením majetku. Zároveň blokuje pracovníkům fondu bankovní účty, což je staví do situace, kdy fakticky nemají peníze na běžný  život. 

Putinovi poslušní soudci v minulých dnech poslali do vězení  řadu lidí. Například Kirilla Žukova zbavili svobody na 3 roky. Jeho vina spočívala v tom, že během demonstrace se dotkl hledí těžkooděnce. Konstantin Kotov půjde za ostnatý drát na 4 roky. Provinil se vůči režimu tím, že se během půlroku zúčastnil tří nepovolených protestních akcí. Další soudy s lidmi obviněnými z podobných „zločinů“ budou následovat.

Alexandr Mitrofanov

Ljubov Sobolová v jednom z rozhovorů řekla: „Žít v Rusku je o strach. Nemáš jistotu, že tě policie ochrání, místo toho tě může přepadnout během procházky s dítětem. Když se dostaneš do mlýnských kamenů státu, nemáš šanci se bránit. Tento pocit strachu mají podle mě všichni. Mě to štve. Cítím strach, nenávist, ale také chuť ještě více pracovat.“

Ve věci Kotova soud přikázal zničit knihy Michaila Chodorkovského, které Kotov četl. Kdyby tyto knihy spálili na moskevském náměstí, bylo by to stylové.

Autor je komentátor Práva

autor: Alexandr Mitrofanov
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.