Alexandr Mitrofanov: Putin v době koronavirové. Blednutí silného lídra

1. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruský prezident Vladimir Putin

Nebýt pandemie koronaviru, byl by teď Vladimir Putin schváleným doživotním vůdcem Ruské federace a země by žila 75. výročím konce druhé světové války.

Stovky vojáků by cvičily na vojenskou přehlídku 9. května, která by se odehrála na Rudém náměstí. Ale všechno je jinak.

Čtěte také

Takzvané všelidové hlasování, které mělo v den Leninových narozenin 22. dubna fakticky potvrdit Putina v čele země do roku 2036, muselo být odloženo. I vojenská přehlídka. Vojáci, kteří na ni cvičili bez jakýchkoli ochranných prostředků, jsou v hojném počtu v nemocnici s koronavirem. Ve čtvrtek oznámil, že je nakažený, také premiér Michail Mišustin. A Putin?

Putina si obyvatelstvo vybavuje nejvíc v souvislosti se třemi čerstvými epizodami, které sice vypadají jako součást vtipů, ale staly se v reálu. První je kauza Putin v mozaice. V Moskvě byl totiž právě dostavěn pravoslavný chrám ruské armády a součástí mozaikové výzdoby je nejen Josef Stalin, který posílal ruské popy na smrt jen proto, že šlo o faráře, ale celé současné Putinovo okolí v ruské věrchušce. Sám prezident měl být ústřední postavou.

Jenže jednoho dne vzkázal, že taková pocta je předčasná. Vedení ruské pravoslavné církve reagovalo, že bude o jeho přání uvažovat. Vzbouřili se ale tvůrci mozaiky, že Putina pryč nedají, protože si to místo v chrámu zaslouží. Poslední zpráva je, že už ho odmontovali. Asi popové přece jen tvůrce zlomili.

Promlouvá nudný byrokrat

Druhý ne-vtip, jak by řekl žijící klasik české politiky, je spojen s tím, že Putin na virtuálním setkání s dobrovolníky schválil a propagoval navržený způsob oslav 9. května. Rusové mají jít na balkón a sborově zpívat píseň Den vítězství. Vzhledem k tomu, že sám Putin je delší dobu na neznámém místě, okamžitě přišla síťová reakce v podobě jízlivé otázky, jestli je v bunkru, kde má údajně přebývat, nějaký balkón.

Čtěte také

Potřetí se prezident vyznamenal ve chvíli, kdy chtěl být vtipný sám. To když během virtuální komunikace s výrobcem matrací vyjádřil přesvědčení, že po pandemii se jeho podniku povede výtečně, protože se teď matrace hodně ojíždějí a pak po nich bude velká poptávka.

Jinak se Putin objevuje na televizních obrazovkách poměrně často, ale forma je opačná než ta, na kterou si Rusové posledních dvacet let zvykli. Někam zmizel silný, nebojácný lídr. Promlouvá nudný byrokrat, který nechce převzít odpovědnost za vývoj v zemi a všechno hází na gubernátory.

Přímý přenos virtuálních porad s Putinovou účastí je mimořádně nezáživný, protože ministři a další činitelé jen hlásí nějaké údaje a nezapomínají každou minutu poděkovat velkému vůdci za osobní péči a významný podíl na úspěších.

Alexandr Mitrofanov

Nezávislá agentura Levada Centr zaznamenala v dubnu 48% nesouhlas s Putinovým chováním v době pandemie, ve velkých městech je to 61 %. Státní agentura VCIOM vykázala rekordně nízkou důvěru k prezidentovi, pouhých 28 %.

Autor je komentátor Práva

Spustit audio