Alexandr Mitrofanov: Putin nehodlá vládnout věčně, jenom doživotně

17. leden 2020

Projev prezidenta Vladimira Putina před ruským parlamentem je tradiční a mnoho se od toho letošního nečekalo. Přesto se stal spouštěčem nové fáze vývoje.

Putinovu poselství se již věnoval Libor Dvořák. Můžu se proto soustředit na základní význam ohlášených změn.

Čtěte také

V demokratické zemi je politické dění včetně osob prezidenta, premiéra a složení vlády odvozeno od svobodných voleb. V Putinově Rusku vše určuje Vladimir Putin. Stanoví osobní cíle a pak mění zákony. Teď došlo na zákon základní, ruskou ústavu.

Změny v ústavě jsou podřízeny vyřešení Putinova problému: jak v roce 2024 ukončit poslední legitimní prezidentský termín a zároveň zůstat samovládcem. Středeční projev detaily řešení naznačil jen částečně. Putin jako důstojník KGB zachovává konspiraci a politické kroky dělá jako zvláštní operace tajné služby. Přesto jisté obrysy tady jsou.

Jako hlavní hypotézy budoucnosti vyvstaly dvě: Putin jako šéf Státní rady, která dostane kompetence řídit zemi coby nadřízená struktura, anebo Putin jako šéf státní Rady bezpečnosti, která by měla stejné pravomoci mimořádného orgánu.

Zpátky v bodu Sovětský svaz

Šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov se přiklání k druhé variantě. „Rada bezpečnosti v současné podobě je politbyro. Je to nejvyšší kolektivní orgán státní moci v RF. Zde se přijímají nejdůležitější rozhodnutí, která přijímá přirozeně prezident, který radě předsedá. V radě jsou nejoperativnější, nejdůvěryhodnější (pro Putina), nejbližší lidé z politiky,“ řekl Venediktov.

Čtěte také

Publicista Anton Orech napsal: „Všechno, co se nyní děje v zemi, všechny ty reformy, rezignace a přesuny nejsou vymyšleny pro vás, nejsou tady proto, aby se země změnila k lepšímu a vaše životy se stabilizovaly. To všechno se dělá pouze proto, aby byla zachráněna moc Vladimira Putina a zajištěn klid pro jeho nejbližší okolí.“

Někdejší ruský vicepremiér v letech 1997–98 a nynější prezident Alfa banky Oleg Sysujev k procesu, který ve středu nastartoval Putin, řekl: „Znovu se vracíme do bodu Sovětský svaz.“ Odpovídá to v Rusku rozšířenému expertnímu názoru, že Putin sebe sama vnímá jako mesiáše, kterého Bůh pověřil úkolem maximálně rekonstruovat někdejší SSSR.

Alexandr Mitrofanov

Svědčí o tom nejen známý výrok, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou 20. století, ale i Putinův středeční projev. Oznámil v něm, že má být zlikvidována samospráva, která se stane součástí státní správy. A že v Rusku bude platit mezinárodní právo jen tehdy, když to Kreml uzná za vhodné. Později napadl Evropský soud pro lidská práva jako údajný nástroj nadvlády Západu nad Ruskem.

Ruskými sítěmi putuje karikatura, ve které je Putin vyfocen, jak rozkládá rukama a z úst mu vychází bublina s textem: „Nehodlám vládnout věčně, jenom doživotně.“

Autor je komentátor Práva

Spustit audio