Alexandr Mitrofanov: Putin naléhá na přehlídku a plebiscit, naráží na slabý odpor

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruská armáda nacvičuje vojenskou přehlídku u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války

Rusko je stále blíž dvěma akcím, které nařídil Vladimir Putin a které mají zatlačit do pozadí trvající epidemii koronaviru.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Ve středu 24. června proběhne na Rudém náměstí vojenská přehlídka, kterou oficiální Moskva nazývá Přehlídkou vítězství. Název má evokovat 75. výročí konce druhé světové války i údajné vítězství Vladimira Putina nad koronavirem.

Po přehlídce se má spustit tzv. všelidové hlasování o změně ústavy. Nemá oporu v zákoně, jen v Putinově výnosu, a obsahuje značné množství prvků, které porušují pravidla demokratických voleb. Prezidentovi ale záleží na tom, aby mohl říci, že lid si přeje jeho setrvání ve funkci do roku 2036.

Obrovský mechanismus ruského státu tento proces rozjel a odpor, na který naráží, je sice patrný, ale má dílčí charakter a je slabý. Jedním z projevů odporu je bojkot hlasování členy některých volebních komisí.

Server Openmedia informuje o tom, že v Moskvě odmítá tuto práci až polovina členů komisí. Ve Sverdlovské oblasti se jedna volební komise usnesla, že hlasování ruší kvůli nebezpečí infekce. Jinde odmítají pracovat šest dnů, které proces potrvá, a dvanáct hodin denně. 

Rusko nabízí světu civilizační volbu

Hlasování bude zrušeno, jestliže do komise nepřijde přinejmenším polovina členů s hlasem rozhodujícím. Provolání členů volebních komisí s názvem Nejsme spotřební materiál, v němž se uvádějí důvody pro bojkot plebiscitu, ale podepsalo přibližně 500 lidí převážně z Moskvy a Petrohradu.

Co se týče přehlídky, v Moskvě bude i s veterány druhé světové války, kteří jsou nyní kvůli tomu v povinné čtrnáctidenní karanténě, aby nenakazili Putina. Přehlídka je nařízena jako povinná v dalších 27 městech. Tam, kde povinná není, ji úřady raději ve 20 případech kvůli pokračující epidemii zrušily. V deseti povinně zahrnutých městech budou přehlídky bez diváků.

Nejvyšší soud Ruské federace již zamítl tři ze čtyř stížností na plebiscit jako nezákonný. Ačkoli změny ústavy mají platit až po tomto hlasování, její text se zapracovanou novelou se již prodává v knihkupectvích. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že je to v pořádku, protože lidé musí vědět, pro co vlastně hlasují. Putin plánuje provolání k lidu, aby vysvětlil, jak je důležité schválení jeho návrhů.

Mezitím hlavní ruský jestřáb, tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev zveřejnil článek, z něhož vyvstává obraz Ruska po oznámení, že Putin může být v Kremlu do roku 2036.

Alexandr Mitrofanov

Zatímco západní hodnoty podle Patruševa cílí na likvidaci všelidských hodnot, Rusko nabízí světu svou civilizační volbu. Je to „rovnost, spravedlnost, nevměšování do vnitřních záležitostí, absence mentorského tónu a jakýchkoli předběžných podmínek vzájemně výhodné spolupráce“.

Zájemce o příklad uskutečnění těchto zásad v praxi lze odkázat na nedávné chování Ruské federace vůči Česku v kauze Koněv.

Autor je komentátor Práva