Alexandr Mitrofanov: Navalného agitmašina chce zatlačit Putina do kouta

8. prosinec 2023

Ve čtvrtek 7. prosince byl zveřejněn termín voleb hlavy Ruské federace. Bude to v březnu příštího roku. Vladimir Putin ještě neřekl, zda bude kandidovat, ale v ruském veřejném prostoru se zatím nevyskytl jediný člověk, který by o Putinově účasti v prezidentském klání pochyboval.

O čem se však důvodně pochybuje, je charakter tohoto happeningu, který čestnou soutěží rozhodně nebude. To by bylo proti pravidlům, která se v Putinově Rusku ustálila.

Čtěte také

Dokonce i Fond boje proti korupci, což je z hlediska vůdcovského principu něco jako české ANO, s tím rozdílem, že v čele nestojí Andrej Babiš, nýbrž Alexej Navalnyj, a že Navalnyj na rozdíl od Babiše je ve vězení s nejpřísnějším režimem, ve svém prohlášení k volbám uvedl: „Nepochybně nás čeká parodie na volební proceduru. A výsledky budou jako obvykle zfalšované.“

Navalného lidé ale jedním dechem dodali, že zahájili kampaň, která má zatlačit Putina do kouta, a že uvítají, když jim na to budou lidé posílat peníze. Jakým způsobem chtějí Putina v situaci, kterou sami popsali, oslabit? „Agitovat. Vysvětlit, že 71letý Putin, který vládne 24 let, nesmí zůstat u moci dalších 6 let. Bude škodit Rusku. Musí pryč.“

Rusko. Šťastný Nový rok

Lidé z Navalného fondu, kromě šéfa, jsou v emigraci. Zásadně se neúčastní akcí, které pořádají jiné oddíly ruské exilové opozice, ani se s žádnou z protiputinských sil nechtějí spojovat. Z ciziny teď promluvili k ruským voličům mimo jiné takto: „Agitace je důležitější než hlasování. Hlasování nebude mít velký smysl, když se nikdo o vaší volbě nedozví. Ale tuto svou volbu obhájíte, když o ní budete vyprávět.“

Čtěte také

Na okraj je třeba poznamenat, že v současném Rusku jsou lidé trestáni za méně významné prohřešky proti vládnoucí moci, než by bylo navrhované veřejné rozhlašování, že někdo nevolil Putina.

Provolání Navalného lidí obsahuje přímé pokyny, co mají ruští voliči dělat. Svůj systém nazvali agitmašinou. Připomíná to agitprop, což je pojem známý starší generaci v Česku. Říkalo se tak kdysi dávno oddělení propagandy a agitace ÚV KSČ.

Navalného agitmašina vygenerovala hesla: „Přesvědčit 10 lidí, aby hlasovali proti Putinovi, je občanské minimum pro každého!“ – „Osobní jednání je nejlepší způsob, jak přesvědčit člověka.“ – „Dobrovolníci každý den volají Rusům, dozvídají se, jaký mají názor a náladu, a pak je přesvědčují, aby hlasovali proti Putinovi. Jenom vy tam scházíte!“

Alexandr Mitrofanov

V provolání se píše také o pouliční agitaci a Navalného lidé v tom skutečně dosáhli pozoruhodného výsledku. Současně s vydáním tohoto apelu se v ruských městech objevily billboardy s nápisy „Rusko. Šťastný Nový rok“ a „Rusko. Všechno se určitě podaří“. Kdyby chodec použil QR kód na billboardu, dostal by se na webovou stránku „Rusko bez Putina“.

V Moskvě a Petrohradu úřady tyto billboardy bleskově odstranily.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.