Alexandr Mitrofanov: Klíč k Babišově důvěryhodnosti

2. říjen 2014

Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem byl v září předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. Kladně ho zhodnotilo 55 procent lidí. Vítěz je protagonistou tvrzení, že politikem není. Přesto mu více než polovina dotázaných dala důvěru v politických funkcích.

Politologové jistě řeknou svůj názor. Nás napadlo vybočit ze zavedeného úzu a vrátit se ke kořenům. Nejde o akademicky posvěcenou metodu, ale snaha pochopit, proč máme tak populárního odpírače politiky v nejvyšších politických patrech, nám budiž omluvou.

Naše pozornost byla upřena na obsáhlý výklad názorů Andreje Babiše, který dnes přinesla Mladá fronta Dnes, jejímž je vlastníkem, což zaručuje pravost podání.

Je nutné pro větší objektivitu ihned na začátku uvést větu zpovídaného: „U politiků je vždy problém, že říkají něco jiného, než si myslí.“ Dodáme-li k tomu další výrok, a sice „Já skutečně nedělám politiku“, lze dospět k závěru, že zpovídaný vždy říká to, co si myslí.

Čtěte také

Dále je třeba uvést krédo zpovídaného, jde-li o politickou činnost a o jeho vlastní činnost v politických funkcích: „Život je jednoduchý. Všichni neustále hovoří o nějakých programech. Já lidem říkám: program plním. Nezvýšili jsme daně, řídím ministerstvo jako firmu, nelžu, nekradu a pracuji pro lidi. To je jednoduchý program.“

Jednoduchost, to bude klíčové slovo. Zračí se i ve dvojici vysvětlení. Na jedné straně „stát tu není proto, aby se postaral o všechny“. Na straně druhé, když stát rukama ministra financí určité skupině přidává, pak platí: „I v mojí firmě se vždy před Vánocemi dávaly jeden dva platy navíc. Není to nic neobvyklého.“

Ministr financí Andrej Babiš

Důkazem toho, že na rozdíl od politiků říká vždy zpovídaný to, co si myslí, je bezesporu také další pár výroků. Srovnejme: za A je to „nominuji lidi, kteří jsou po profesní stránce dobří. U našich koaličních partnerů jsou to výhradně politické nominace“. Za B vysvětlení, proč byla dosazena do čela pražské kandidátky ANO nevhodná osoba: „O kontaktech paní Schopperové s Janouškem jsem se dozvěděl až následně. Ve chvíli, kdy jsme se domlouvali, ty informace nebyly. Paní Schopperová mi byla doporučena člověkem, kterého jsem znal dlouho, její projev byl přesvědčivý.“

Přesvědčivý projev, to možná bude další ingredience úspěchu. Jistě jsou přesvědčivá dvě sdělení vedle sebe ve stejném rozhovoru. První: „Já skutečně nedělám politiku“. Druhé: „Kdybych nebyl ministrem financí, tak by mě bavilo být primátorem Prahy.“

Čtěte také

Ke správnému charismatu ovšem patří i špetka mystičnosti, uvádění věci do souvislostí, kterým hned tak někdo neporozumí. Do této kategorie lze zařadit výrok zpovídaného: „Nejlepším kozlem je zahradník.“

Přes tajemno jsme se obloukem vrátili k úsvitu dějin. Máme nevědeckou hypotézu, že právě tam lze hledat klíč k Babišově důvěryhodnosti pro nadpoloviční většinu. Lidé stále rádi podléhají prastarým působivým formulacím, jako je tato: „Já jsem Pán, tvůj Bůh. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.“

Autor je komentátorem deníku Právo.

autoři: ami , Alexandr Mitrofanov
Spustit audio