Alexandr Mitrofanov: Co je to dnes v Rusku cizí agent

21. leden 2022

V půlce týdne bylo v Ruské federaci úředně ocejchováno 113 lidí a organizací coby cizí agenti. Mezi ruskými cizími agenty se také ocitla „česká informační agentura MEDIUM-ORIENT“, o které jsem předtím nikdy neslyšel. Ale zbytek se týká lidí a organizací, kteří s Českem nemají nic společného, zato se nelíbí Kremlu.

Předem se omlouvám za dlouhou a krkolomnou formulaci z příslušného ruského zákona, ale jinak to asi nepůjde vysvětlit.

Čtěte také

Tak tedy: „Cizím agentem se rozumí fyzická osoba, která na území Ruska v zájmu cizího státu, jeho státních orgánů, mezinárodní nebo zahraniční organizace stejně jako cizích občanů či občanů bez státní příslušnosti (dále označeni jako ‚cizí zdroj‘) uskutečňuje politickou činnost a (nebo) cílevědomý sběr informace v oblasti vojenské a vojenskotechnické činnosti Ruské federace, která po jejím obdržení cizím zdrojem může být použita proti bezpečnosti Ruské federace (za absence příznaků zločinů podle článků 275 a 276 trestního zákoníku RF), v souvislosti s působením, kterého se na ní dopustil cizí zdroj nebo ruští občané a organizace, kteří vyvíjeli činnost v jeho zájmu, což se projevilo v podpoře uvedených druhů činnosti (včetně poskytnutí finančních prostředků a jiné majetkové či organizačně metodické pomoci).“

Není to jenom formalita

Uff. Pokud by si ale člověk řekl, že všichni z těch 113 na černé listině splnili tato kritéria, dopustil by se omylu. Například server Republic se stal cizím agentem jen proto, že mezi jeho předplatiteli byla zahraniční velvyslanectví v Moskvě.

Čtěte také

Každý „cizí agent“ je povinen vždy uvádět, že je cizí agent. Musí to uvádět kdokoli, kdo zmíní cizího agenta. Stát nařídil, že v tomto případě musí být v ústní formě zmínka pokaždé, kdy název nebo jméno cizího agenta zazní v éteru, a v psané podobě existuje povinná mantra, která musí být napsána velkými písmeny a zní takto:

„DANÁ INFORMACE (MATERIÁL) JE VYTVOŘENA A (NEBO) ROZŠÍŘENA CIZÍM PROSTŘEDKEM MASOVÉ INFORMACE, KTERÝ PLNÍ FUNKCE CIZÍHO AGENTA, A (NEBO) RUSKOU PRÁVNICKOU OSOBOU, KTERÁ PLNÍ FUNKCE CIZÍHO AGENTA.“

Loňský nositel Nobelovy ceny míru, šéfredaktor Nové gazety Dmitrij Muratov byl ruským státem čerstvě potrestán pokutou za to, že jeho médium údajně (detaily zveřejněny nebyly) vynechalo tuto povinnou mantru při zmínce o cizích agentech.

Alexandr Mitrofanov

Jedna z „cizích agentek“, novinářka Jelizavěta Majetná z Rádia Svoboda (což je také cizí agent), podrobně popsala, jaký má kvůli tomuto cejchu život. Musí detailně dokládat svému státnímu kurátorovi všechny příjmy a výdaje. Pokud úředník sezná, že její účty nejsou v pořádku, nebo pokud Jelizavěta zapomene uvést povinný cejch před svým jménem, má se připravit, jak píše, na odnětí svobody až na dva roky.

Není to tedy jenom formalita, jak tvrdil mluvčí Vladimita Putina Dmitrij Peskov.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio