Adrenalinové sporty zažívají v Česku boom
Ještě před pár lety bylo do sousloví adrenalinové sporty řazeno téměř vše, co jakýmkoliv způsobem vyčnívalo z tradičně zažitého fotbalovo-hokejového vnímání reality u nás. Aktuální situace je ale už hodně odlišná. Zatímco bungee jumping se stal jakýmsi prehistorickým přežitkem, „adrenalinový trh" v Česku mezitím rozkvetl v jeden z největších, a to i v celosvětovém měřítku.
Pro některé jde o zpestření civilního života, pro jiné o důležité sebepoznávání. Všichni milovníci adrenalinových sportů ale mají společné to, že bez endorfinu v krvi by nemohli žít.
Začneme u atrakcí, které přeci jen i dnes zůstávají milovníkům adrenalinu nejhůře dostupné. I proto se jim věnují hlavně ryzí profesionálové. Jedním takovým je i účastník rallyového mistrovství světa Martin Prokop, kterého zastihnete většinu roku v útrobách vozu, pojmenovaného romanticky ženským jménem Fiona.
Jízda v podobném rallyovém speciálu připomíná let těsně na zemí v obrněném tanku, který jako by byl žvýkačkou doslova přilepen k šotolinové trati. Ve skutečnosti je samozřejmě vše jen a pouze o mistrovství daného jezdce.
Ještě více děsivější zážitky můžete podstoupit, pokud se vydáte do říše zřejmě nejvíce nebezpečné zábavy ze všech, tzv. swoopingu. Tedy létání na padáku v extrémních rychlostech těsně nad zemí, které v posledních letech zaplatilo u nás už několik odvážlivců cenou nejvyšší.
Ve swoopingu rozhodují i drobné detaily nejen o úspěchu, ale i holém přežití. Kvůli velkému riziku se také všechny velké závody konají nad vodní hladinou. Neoficiálně se ale dějí mnohem divočejší věci: průlety nad hlavami lidí, trefování se mezi domy, do otevřených branek apod. Lidí, kteří něco podobného zvládnou vskutku mistrovsky, přitom není mnoho.
Další skupinu vzdušných dravců tvoří letečtí akrobaté, které u nás reprezentuje už několik let hlavně Martin Šonka, pilot slavné světové série Red Bull Air Race. Hodnoty přetížení se u tohoto adrenalinového sportu mohou dostat až za hranici +6G.
Všechny tři předchozí adrenalinové sporty jsou ovšem velmi fyzicky, ale zejména finančně náročné. Trh lidsky i finančně dostupných adrenalinových zábav pro ryzí amatéry je, ale i tak už dnes hodně široký. V jeho čele stojí hlavně skydiving, neboli padákový seskok z letadla.
Skáče se většinou z výšky okolo tří kilometrů v tandemu s profesionálem. Za podobným adrenalinem navíc jezdí do Česka v posledních letech čím dál více cizinců. Nejvíce jich je z Koreje a na českých letištích na ně narazíte velmi často.
„Skydiving u nás není tak populární a hlavně je hodně drahý. Já mám kamarádku, která to tady vyzkoušela a doporučila mi to. Důležité je pro nás, že je to tady mnohem levnější než jinde v Evropě. Rozdíl je třeba oproti Švýcarsku až dvojnásobný," popisuje důvody, proč se vydal za skydivingem do Česka Jihokorejec Kim.
Kdo by chtěl navíc spojit podobné pocity z létání s pobytem ve vodní říši, pro toho už je zase nachystaná naprostá adrenalinová novinka v Česku, říká se jí flyboarding. Na speciálním prkně s tryskami můžete létat až 9 metrů nad hladinou a následně se jí prokousávat až do vodních hlubin.
Jak je patrné z předchozích reportážních cest za adrenalinem, možností jak vyplavovat endorfin do krve je u nás ale celá řada. Adrenalinové sporty ovšem nemají být jen o exhibici vlastního ega, ale cestouk vlastnímu niternému obohacení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.