Adam Černý: Evropští lidovci kladou Viktoru Orbánovi podmínky
Dlouholetý bavorský politik a nyní i kandidát na příštího předsedu Evropské komise zněl nekompromisně.
„Co je moc, to je moc,“ řekl Manfred Weber v rozhovoru pro hamburský týdeník Der Spiegel.
Adam Černý: Orbán zkouší nervy evropských lidovců
Počátkem tohoto týdne vláda v Budapešti spustila informační kampaň pro občany, která nejspíše souvisí s blížícími se volbami do Evropského parlamentu.
To působilo překvapivě ve srovnání s předchozími léty, kdy už se politika maďarského premiéra hlásáním „iliberální demokracie“ od tradiční linie evropských lidovců odkláněla a kdy Evropská lidová strana zůstávala navzdory sílícím pochybnostem vůči Orbánově straně Fidesz shovívavá.
Krajní mez byla prolomena před dvěma týdny, kdy se v Maďarsku objevily vládou placené plakáty s podobiznami amerického miliardáře George Sorose a předsedy Evropské komise, křesťanského demokrata Jeana-Claudea Junckera se sloganem naznačujícím jejich proimigrantské spolčení vůči Budapešti.
Viktor Orbán ještě přitvrdil, když kritiky této kampaně mezi evropskými lidovci označil za „užitečné idioty“, kteří si neuvědomují, že jen nepřímo pomáhají evropským socialistům před květnovými volbami do Evropského parlamentu.
Členství pozastavit
Dosud lavírující němečtí unionisty více než desítka stran vyzvala, aby se hlasovalo o vyloučení Fidesz z Evropské lidové strany s tím, že jinak společnou frakci opustí. V sázce se ocitla Weberova velká šance, že po Jeanu-Claudovi Junckerovi usedne do čela Evropské komise.
Robert Schuster: Kdyby Orbán neměl Sorose, musel by si ho vymyslet
Maďarsko se během několika posledních týdnů vytratilo z hledáčku nejenom našich, ale i evropských médií. Není divu.
Setrvání Fidesz mezi evropskými lidovci Weber podmínil splněním několika požadavků, mezi jinými omluvou za „užitečné idioty“ a setrváním Sorosem financované Středoevropské univerzity v Budadešti.
Jak si má vedení evropských lidovců vybrat mezi rozkolem s Orbánovými kritiky a roztržkou s Orbánovým Fidesz? Jako vždy v podobně ošemetných situacích by se hodil kompromis, který by znamenal dát najevo odstup od praktik současné vládní strany v Budapešti a zároveň před ní definitivně nezabouchnout dveře.
Jako řešení by se nabízelo Fidesz nikoli z řad evropských lidovců rovnou vyloučit, ale pozastavit mu členství spolu se stanovenou lhůtou k případné nápravě.
Svoje možnosti musí zvažovat i Viktor Orbán, a to nejen ve vztahu ke své dosavadní evropské politické rodině. Jako premiér si dokáže spočítat, že v Maďarsku investice z Německa představují třetinu tamější průmyslové produkce a že už nyní se v důsledku odchodu Británie rýsuje až pětinový pokles objemu unijních dotací do budapešťské pokladny a že v nastávající debatě o unijním rozpočtu si Maďarsko bude potřebovat vlivné spojence.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.