Adam Černý: Čína roztahuje síť na špióny
Když Čína loni po třech letech uvolnila silně restriktivní opatření proti šíření covidové nákazy, doufala, že oživí domácí ekonomiku i zájem zahraničních investorů o jeden z největších světových trhů. Účinek tohoto cukru nyní může omezit bič, který komunistický režim plete na ty, kteří podle jeho názoru ohrožují národní bezpečnost.
Nově schválené dodatky k protišpionážnímu zákonu z roku 2014 obsahují formulace umožňující sledovat a zatknout takřka kohokoli a ke spolupráci s bezpečnostními orgány při vyhledávání špiónů zavazují úřady, firmy i jednotlivé občany.
Čtěte také
Nejasné formulace týkající se boje s kyberšpionáží budí u zahraničních investorů obavy, že jejich podniky v Číně budou nuceny tamním bezpečnostním orgánům předávat obchodně citlivá data.
Navíc předání jakékoli informace, které ohrozí široce interpretovatelný pojem „národní bezpečnost“, bude nyní považováno za špionáž. Dosud se týkal „státních a zpravodajských tajemství“, nyní zahrnuje i „další dokumenty, data, materiály a věci týkající se k národní bezpečnosti a národních zájmů“.
Ti, kdo ctí zákon
Čtěte také
Obavy z nové snadno zneužitelné definice posilují nedávné případy zatčení a zadržování zahraničních občanů, aniž by bezpečnostní úřady jasně doložily důvody zásahu. Takto byla například v březnu zatčena pětice zaměstnanců pekingské pobočky americké auditorské firmy Mintz Group nebo minulý měsíc policie vyslýchala zaměstnance šanghajské filiálky bostonské poradenské firmy Bain&Company a zabavila jim počítače a telefony.
Podle deníku Wall Street Journal do nynější kampaně na ochranu národní bezpečnosti, jejíž význam zdůraznil vůdce vládnoucí komunistické strany a státu Si Ťing-pching, zapadá fakt, že v minulých měsících čínské úřady výrazně omezily nebo zcela zakázaly přístup ze zahraničí k nejrůznějším databázím, jako jsou obchodní rejstříky, akademické publikace nebo dokonce oficiální statistické ročenky. To by naznačovalo, že získat informace, které byly dosud veřejně dostupné, může být napříště označeno a trestáno jako špionáž.
Čínské úřady popřely, že by novela zákona o boji se špionáží možnosti zahraničních investorů ohrožovala. V angličtině vydávaný vládou kontrolovaný deník Global Times s odvoláním na ministerstvo zahraničí uvedl, že „ti, kdo ctí zákon, se nemají čeho obávat“, aniž by se namáhal vyrovnat s námitkou, že z nově přijatých dodatků zákona z roku 2014 není jasné, co ohrožuje „národní bezpečnost“. Za takových okolností je pro domácí, natožpak pro cizince, těžké či zhola nemožné takový zákon dodržovat.
Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR