A stromy ve Vídeňském lese stále stojí. Z autentických dopisů židovské rodiny o ostudné historii Švédska

26. květen 2022

Na počátku příběhu je krabice s více než pětistovkou dopisů, které rodiče posílají svému synovi z Vídně do Švédska. Jsou to ovšem židovští rodiče a je krátce po zavedení norimberských zákonů. Syna se jim podařilo dostat do Švédska, aby ho zachránili. Uvidí se ještě někdy? Je Švédsko třicátých let zemí rovnosti, solidarity a pokroku? Najde v ní Otto Ullmann své místo? Jakou roli v jeho životě hraje Ingvar Kamprad, zakladatel IKEA?

Elisabeth Åsbrink: A stromy ve Vídeňském lese stále stojí
Účinkují: Libor Hruška, Adéla Kubačáková, Jitka Ježková, Andrea Elsnerová a Lukáš Hlavica
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Anežka Soukupová
Hudba: Jakub Rataj
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 15. 5. 2022

Druhá světová válka se pro mnoho autorů stala spíš výhodnou kulisou, ingrediencí, která přidá každému příběhu pocit závažnosti. Málokdo už o válce píše tak věrohodně a důkladně jako švédská novinářka Elisabeth Åsbrink. 

Ottu Ullmanna, židovského chlapce z Rakouska, poslali do Švédska v únoru 1939 jeho rodiče. V příštích dnech, týdnech, měsících a letech si píší dopisy, které odkrývají každodennost války, norimberských zákonů i vykořenění a osamělost a vzájemnou lásku.

Čtěte také

Zatímco rodiče Ullmanovi jsou nakonec deportováni do koncentračních tábora, Otto Ullmann se seznámí s Ingvarem Kampradem, budoucím zakladatelem impéria IKEA. A zatímco Ullmannovi válku nepřežijí, Ingvar má dva blízké přátele: židovského uprchlíka Ottu a také nacistu Pera Engdahla.

Co si Ullmanovi mysleli a co cítili, když posílali svého jediného syna do Švédska? Jak se cítil Otto v zemi, kde měl přežít?

Radioknihu můžete v premiéře poslouchat celé čtyři týdny.

Recenze na knihu v pořadu Liberatura:

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová