Miloš Doležal: Tady nikdo není, jen já. Židovské příběhy z Vysočiny a přilehlých krajů

22. květen 2024

Devět příběhů přibližuje devět osudů židovských obyvatel střední Evropy ve 20. století. Promítají se do nich velké dějinné zvraty i každodenní čas – v první světové válce, ve vícejazyčném a multikulturním meziválečném Československu, za nacistické okupace, arizace majetků a deportací do vyhlazovacích táborů, v lepším případě s útěky do exilu, u některých se zázračným návratem po válce, po níž ovšem následovalo zestátnění majetku a komunistická diktatura.

Autor Miloš Doležal se zabývá především postavami, jež jsou často přehlížené nebo považované za vedlejší, a dějiny nahlíží i skrze místa zdánlivě nepodstatná.

Ze své knihy připravil: Miloš Doležal
Čte: Pavel Neškudla
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvuková spolupráce: Ladislav Reich
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 11. 5. 2024

Ať už se jedná o Siegfrieda Löwyho, venkovského lékaře z Třešti a oblíbeného strýce Franze Kafky, lipnického Vítězslava Bondyho, přítele Jaroslava Haška, maloobchodníka a výrobce proslulého likéru Trčkovky, Maxe Eislera, historika umění z Boskovic a učitele Bohuslava Reynka, paní Helenu Šmolkovou, hostinskou z Dobré Vody Lipnické a vyhlášenou kuchařku, Eduarda Ohrensteina, otce básníka Jiřího Ortena, malíře Alfréda Justitze z Nové Cerekve, Gertrudu Urzidilovou a Johannese Urzidila, básnířku a spisovatele, nebo o Otu Pavla a jeho chatu na Želivce, vždy v zachycení jejich životů a osudů najdeme příběh živých lidí, byť v mnoha případech s tragickým koncem.

Spisovatel Jiří Daníček, místopředseda Federace židovských obcí, o knize při jejím uvedení prohlásil: „Knížka Tady nikdo není, jen já otvírá branku do světa podivuhodných lidí, a když do ní vejdeme, ucítíme na patře chuť proslulé Trčkovky a ucítíme vůni z kuchyně krásné Heleny, kelnerky Šmolkové. A zaslechneme, jak říká: ‚Dnes jdete pánové nějak pozdě k obědu, budete to mít trošku vysmahlé...‘ Je nějak pozdě a mnohé z toho, co bylo surově a nesmyslně zahubeno, chybí. Ale Židé z Vysočiny, díky této knížce, zůstávají součástí paměti našeho světa.“

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

autoři: Miloš Doležal , Alena Blažejovská
Spustit audio

Související