90 let české kardiologie: Katetrizační techniky už sahají do neskutečných koutů zdraví, vysvětluje kardiolog Neužil

23. leden 2019

Česká kardiologie slaví letos 90 let. Prošla neuvěřitelným vývojem, jak vysvětlil v pořadu Leonardo Plus Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

„Začal jsem studovat medicínu na začátku 80. let. V té době ona intervenční, sexy kardiologie byla v plenkách. Hlavní byla diagnostika a byli jsme rádi za ultrazvukové vyšetření srdce nebo později jícnové echo,“ vzpomínal kardiolog.

V době Neužilových studií se začaly poprvé instalovat magnetické rezonance. „V té době ještě nikdo netušil, že to bude jedna z geniálních metod na vyšetřování srdce.“

Když jdete retrospektivně do historie, tak zjistíte, že mnoho věcí bylo v medicíně popsáno, ale protože chyběla technologie, tak tyto vědomosti zapadly. Třeba to, že Purkyně popsal v polovině 19. století tzv. Purkyňova vlákna, nemělo prakticky žádný význam. Jeho znalosti převodního aparátu v srdci využíváme teprve teď.
Petr Neužil

„Ještě před několika tisíci lety byl člověk biologickou jednotkou, která měla žít 30 až 40 let. Od 90. let se v České republice dramaticky zvýšila doba průměrného dožití o více než pět let. To znamená, že buď dobře děláme diagnostiku, dobře léčíme nebo dobře děláme prevenci a tak dále.“

Petr Neužil

I když často zaznívají stížnosti na stav životního prostředí nebo větší objem stresu, kterému je jedinec vystaven, fakta mluví jasně. „Ve zdravějším stavu se dožíváme delšího věku a o to jde: nedožívat se vyššího věku jako troska, ale jako někdo v dobré kondici.“

„Ale tím, jak se dožíváme vyššího věku, tak chorob přibývá a musíme na ně reagovat. Stres a sociální struktura společnosti patrně vede k určité epidemiologické výchylce, takže si nepamatuji, že bych v 80. letech viděl tolik pacientů s fibrilací síní, jako vidím dnes, navíc u těch, kterým je 20, 30, 40 let.“

Dnes je velmi typické, že se vás sedmdesátiletý muž ptá, jestli může během výkonu udělat 20 nebo 200 kilometrů na kole... Představte si Jiřího Kemra ve filmu Na samotě u lesa v roli starce, od něhož se už jen očekávalo, že buď umře, nebo se odstěhuje na Slovensko.
Petr Neužil

Kardiolog připomněl tři hlavní parametry efektivity léčby: „Prodloužení života, kvalita života a ekonomické parametry léčby. Takže každá společnost si musí říct, kolik chce investovat do zdraví a toho, že lidé budou žít déle a kvalitněji.“

Na tyto civilizační změny zákonitě reaguje i kardiologie, takže jedním z projevů je, že se celkově snižuje invazivnost zákroků prováděných na pacientech.

„Skutečně si myslím, že jsme už dnes svědky toho, jak katetrizační techniky sahají do neskutečných koutů lidského zdraví,“ chválil vývoj nejen ve svém oboru kardiolog Petr Neužil.

Co všechno dnes umožňuje metoda katetrizace? Jaká je budoucnost kardiologie? Poslechněte si celý pořad Leonardo Plus s kardiologem Petrem Neužilem!

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související