Zvon z Píště se vrací domů

23. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vpravo zvon z Píště

Od konce 2. světové války uplynulo už 76 let, ale pořád nejsou dořešeny věci, které lidi trápí. Teď se mají ale vrátit desítky tisíc zvonů, které za války zmizely z kostelních věží. V kronikách z té doby se píše o velkém smutku. Zvony měly být roztavené a přeměněné na děla a další zbraně. Tento osud ale úplně všechny nepotkal.

V pořadu Zaostřeno tak pátráme po osudu jednoho z nich – zvonu z Píště na Opavsku. Měl štěstí, a teď, po 80 letech, se vrátil domů – a co víc, stal se prvním z dlouhé řady návratů z jedné německé diecéze.

Němci totiž přišli s projektem, ve kterém jejich věřící financují výrobu nových zvonů, které by měly nahradit ty, které byly nuceně odebrány z Česka a Polska a zmizely ve zbrojním průmyslu. Začali jim říkat Zvony míru.

Třeba nedaleko Stuttgartu berou projekt tak vážně, že se u nového píšťského zvonu sešli v Grötzingenu hned tři biskupové.

Do svých původních kostelů se ale bude vracet i nejméně dalších 60 zvonů, které nebyly použity na zbraně, ale ještě před pár týdny zvonily v Německu.

Co vlastně víme o ztracených zvonech z pohraničí? V pořadu uslyšíte vzpomínky poslední pamětnice, která si na to, jak obec o zvon přišla, dobře pamatuje, a dozvíte se, jak vypadal jeho příjezd až do Píště. Poslechněte Zaostřeno Martina Knitla v audiu, dozvíte se víc.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související