Známe jméno prvního vesmírného turisty. Na týdenní výlet kolem Měsíce by měl letět už za 5 let

Vizualizace rakety společnosti SpaceX u Měsíce
Vizualizace rakety společnosti SpaceX u Měsíce

Bude to 42letý japonský podnikatel Yusak Maezawa. Do vesmíru poletí prostřednictvím firmy SpaceX a navíc s sebou vezme i několik umělců.

Nahradí roboti lidi? Při tvorbě umělé inteligence vyvoláváme démona, říká zakladatel SpaceX

Robot Pepper

V nemocnicích v Ostendu a Liegu začal sloužit jako recepční robot Pepper. Pomáhá na oddělení pediatrie a geriatrie. Spolu s vývojem robotů se ale mezi odbornou veřejností objevují obavy z dopadu těchto inteligentních strojů na trh práce.

Jen týdenní výlet kolem Měsíce by měl proběhnout už za pět let (v roce 2023). Podnikatel prý koupil letenky nejen pro sebe, ale i pro 6−8 umělců (fotograf, malíř, muzikant, filmový režisér, módní návrhářka nebo architekt). Proč? Jako známý sběratel umění prý doufá, že celá cesta umělce inspiruje k vytvoření jedinečných děl.

Dear Moon

Pokud vás zajímá cena takové letenky, tak tu (zatím) neprozradili. Zřejmě se ale podnikatel podílí na financování celé akce, a to docela významně. Podle ředitele firmy Elona Muska je pravděpodobné, že umělci poletí zadarmo.

První vesmírný turista Maezawa už taky pojmenoval projekt cesty umělců k Měsíci jako Dear Moon (Drahý Měsíci). Každopádně, nebude to jen výlet bez rizika, i sám šéf SpaceX přiznal, že se toho může stát dost neočekávaného.

Vyhlídková loď se spoustou oken

Firma SpaceX vyvíjí systém pro zachycení použitých raketových stupňů

Samotný raketový stupeň bude vybaven systémem nezávisle nastavitelných manévrovacích „ploutví“, tzv. křidélek X

Kromě toho, že vyhořelé stupně rakety Falcon budou moci během klesání manévrovat směrem k nejvhodnějšímu místu pro přistání na moři, vstříc jim vyplují automatické záchytné lodě s přistávací plošinou.

Termín odletu se zřejmě ještě mnohokrát změní, zatím neexistuje ani samotná raketa. Podle Elona Muska, šéfa SpaceX, to ale bude přes 100 metrů vysoký nosič s nosností kolem stovky tun (a pro stovku pasažérů). Sloužit by neměl jen jednorázově, ale jako meziplanetární dopravní systém pro lety po celé Sluneční soustavě.

Protože je výletní, bude mít spoustu oken, tedy vyhlídku pro cestující. Až dosud byli kosmonauti odkázáni jen na malé průzory, a to ještě ve dveřích. Maezawova raketa prý ale bude vypadat jako skutečná vyhlídková loď.

Spustit audio

Související