Zmražení vajíček? Jen naděje a berlička bez garance úspěchu, shodují se hosté Pro a proti
V době, kdy má každý sedmý pár problém s otěhotněním, se začíná šířit nový fenomén. Chce žena rodit až poté, co si vybuduje kariéru, ale bojí se, že už bude na dítě stará? Dá si svá vajíčka v době, kdy je její tělo ideálně nastavené odebrat a zamrazit, a rodit bude až třeba po čtyřicítce.
Je to cesta, která odpovídá současnému způsobu života, nebo nebezpečný trend, díky němuž budou ženy stavět na první místo kariéru téměř automaticky?
Budou se české firmy inspirovat těmi americkými, a začnou zmražování vajíček nabízet jako zaměstnanecký bonus?
„Je to jedna z možností, jak se do budoucna pojistit,“ uvedl v pořadu Pro a proti vedoucí lékař a majitel a ředitel sítě center asistované reprodukce Pronatal Tonko Mardešič.
Pokud příroda nastavila plodnost ženy v rozmezí 25 až 30 let a pokud se současná společnost se vyvíjí tak, jak se vyvíjí, je třeba zmražování vajíček takto nahlížet, doporučil lékař.
„My se snažíme vysvětlovat párům a ženám, že plodnost ženy je naprosto zásadně závislá na věku a že by měly realizovat své rodičovské plány do 35 let věku,“ řekl Mardešič.
Podle něj je metoda zmražování vajíček do budoucna jen „pouze jistá berlička, navíc bez garance úspěchu.“
Problémem je, že ženy, které chtějí službu využít, přicházejí většinou už pozdě.
„Zrada je v tom, že to žena vůbec nemusí poznat, protože ani pravidelné menstruační cykly ještě neznamenají, že má žena ještě šanci otěhotnět,“ vysvětlil lékař.
Mardešič: „V současné době se o zmražování vajíček bohužel zajímají ženy, která ta vajíčka už měly mít dávno zmražená, ve věku kolem 38 let a starší... S věkem ženy se zvyšuje procento geneticky abnormálních vajíček a stoupá riziko narození plodu s vrozenou vývojovou vadou. S věkem se snižuje zásoba vajíček ve vaječnících a ženy se často rozhodují pro otěhotnění za situace, kdy jejich vaječníky nejsou schopny produkovat zralá vajíčka.“
Psycholožka ze zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Hana Konečná tento trend zásadně odmítá, zvláště jako zaměstnanecký bonus.
Konečná: „Přesně jsme se dostali k tomu, jakou pozitivní roli může plnit mražení vajíček: dává naději. Ale je třeba vymezit, komu tu naději dávat může. Neměli bychom tlačit na mladé ženy do 30 let, aby myslely na prevenci a nechaly si vajíčka zamrazit... Brát to jako preventivní krok, jako třeba očkování, je velmi špatné a přinese to do budoucna jen zklamání.“
„Považuji to za nebezpečnou nabídku. Myslím, že by to mezi zaměstnanecké bonusy patřit nemělo,“ tvrdí.
Taková nabídka sice vypadá jako velkorysý krok ze strany zaměstnance, ale zvyšuje zároveň psychický tlak na ženu.
„Můžeme předpokládat, že když žena odejde na mateřskou, zaměstnání ztratí, což je větší riziko, než když mladá žena s dětmi zaměstnání hledá,“ soudí psycholožka.
Ta se rozšíření zmražování vajíček rozhodně neobává. „Náklady na samotné zmražení a udržování vajíček včetně asistované reprodukce si může dovolit jen málokdo.“
I její osobní zkušenost se ženami v ideálně plodném věku jí ukazují, že pro ně je „třicítka něco tak strašně vzdáleného, že tak vůbec neuvažují.“
„Nabídka zmražení může plnit velmi důležitou úlohu naděje ve chvíli, kdy je člověk v mezní situaci a v koncích. Metoda vznikla kvůli zajištění plodnosti pro různě vážně nemocné lidi, a i kdyby dávala jen naději, tak je to důležitá metoda,“ připomněla Hana Konečná.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.