Zlatá šedesátá
Na straně jedné temná padesátá léta a na straně druhé šedivá ubíjející normalizace. I tak se můžeme dívat na období druhé poloviny šedesátých let, které bývají častokrát označovány jako „zlatá šedesátá“. Byla šedesátá léta opravdu zlatá?
Co se vlastně v daném období odehrálo? Na jedné straně můžeme jmenovat zrušení cenzury, rehabilitační soudy, vznik nových a skvělých uměleckých děl, otevřené hranice a nerušený příjem vysílání zahraničních rozhlasových stanic.
Na straně druhé je třeba objektivně přiznat, že cenzura byla pouze omezena, rehabilitační soudy se týkaly především komunistů odsouzených v politicky vykonstruovaných procesech, cestování do zahraničí nebylo tak jednoduché a některé rušičky zůstaly v provozu, aby se vysílání nemohlo dostat na území tehdejšího Sovětského svazu. Ve vězeních byli nadále političtí vězni a vedoucí úlohu ve státě a společnosti stále měla Komunistická strana Československa.
Jaké okolnosti ovlivňovaly život lidí a co se odehrávalo za dveřmi bytů? Hostem dalšího dílu cyklu Jak to bylo doopravdy je historik doc. Michal Stehlík. Literárně spolupracoval Hynek Pekárek a režíroval Michal Bureš.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka