Život v Hongkongu se změnil
Obyvatelé Hongkongu v roce 2019 pravidelně masově protestovali proti sílícímu čínskému vlivu hongkongských institucích. Největší protesty v dějinách zvláštního administrativního regionu Číny přerušila pandemie covidu-19. Peking v oblasti, která má být podle ústavy velmi autonomní, nakonec prosadil kontroverzní zákon o národní bezpečnosti a život v Hongkongu se změnil. Demonstrující skončili ve vězení nebo v exilu.
Vzdávají svůj odpor, nebo se jen změní jeho povaha? Poslechněte si celý pořad Za obzorem, který připravila Magdaléna Fajtová.
Související
-
Marek Hudema: Hongkong – komunisté v Pekingu nehodlají čekat
Když v roce 1997 předávala Velká Británie Hongkong pod vládu Pekingu, Hongkong rozhodně nebyl nějakou plnokrevnou demokracií.
-
Čína se bojí, že Hongkong nakazí demokracií celou zemi, hodnotí kroky Pekingu sinoložka Lomová
Čína chce změnit volební systém v Hongkongu. Volební komise by měla mít právo vybírat kandidáty, přičemž hlavním kritériem bude „vlastenectví“.
-
Daniel Kroupa: Hongkong a lidská práva
Když se v 90. letech pokoušela skupina poslanců prosadit rezoluci odsuzující porušování práv v Číně a Tibetu, ozývala se kritika, že jde o evropský kulturní imperialismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.