Život skauta a politického vězně Karla Kukala
Karel Kukal byl 14 let vězněn za aktivní protikomunistický odpor a po roce 1968 zamířil do švýcarské emigrace, kde zakládal skautskou organizaci. Jeho životní příběh zpracoval publicista Milan Hanuš.
Čtěte také
Skautovi a politickému vězni se věnuje i pořad Příběhy 20. století. „6. prosince 1948 byli členové redakce časopisu Za svobodu souzeni v procesu Kukal a spol. Karel Kukal dostal za úklady proti republice sedm let. Chvíli byl ve vězení na Pankráci, pak v Plzni-Borech a potom v lágru Horní Bříza,“ dočtete se.
Dokument Plus najdete na webu pouze do 16. září 2022.
Související
-
V roce 1971 umístili skauti tajný znak na Míchovu skálu. Je tam dodnes
Jednou skautem, navždy skautem. To je heslo, které platilo i v dobách, kdy se skauti veřejně scházet nemohli.
-
Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený
Maminka měla obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. Protože se znala s manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu.
-
Rudolf Plajner: Náčelník, který zažil trojí likvidaci skautingu
Třikrát zažil likvidaci českého skautingu muž, který byl jeho náčelníkem – Rudolf Plajner. Jeho složité potýkání se s totalitními režimy přiblíží publicista Pavel Hlavatý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.