Život Olgy Havlové. Výjimečný osud ženy, která dělala víc než to, že stála po boku Václava Havla

31. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Olga Havlová s manželem Václavem

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Je to už čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová (1933-1996), první manželka Václava Havla. Jako první dáma za sebou nechala krátkou, ale výraznou stopu. A jejím dílem byl i sám Havel. Mnohé z toho, co mu připisujeme třeba z disidentských dob, by se možná vůbec nezrodilo nebo by vypadalo úplně jinak – nebýt Olgy Havlové. Její osud zachytil Pavel Kosatík v knize Člověk má dělat to, nač má sílu.

Na to, aby se Olga Havlová stala součástí obecného osudu, měla jenom velmi málo času, doslova pár let. Většina společnosti se s její osobností začala sbližovat až poté, co se – v prosinci 1989 – stal Václav Havel prezidentem a kdy také ona vystoupila před oči veřejnosti.

Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové
Čte: Jiří Ornest
Připravili: Václav Lautner ,Zuzana Vojtíšková
Napsal: Pavel Kosatík
Režie: Hana Kofránková

Činila tak nerada. Cenila si soukromí a věděla, že „v záři reflektorů“ o ně přijde. Na rozdíl od mnohých jiných mužů i žen však i v nové roli našla sama sebe.

Zatímco mnozí míní, že člověk má hrát společenské role, které od něho okolí očekává (a role takzvané první dámy je v tomto ohledu typická), existují i ti, kdo vlastním životem znázorňují, že lepší je spíš opak.

Dokážou vnutit společenské „roli“ rukopis své vlastní osobnosti. O takových lidech se potom říká, že za sebou zanechali stopu. Že tvořili dějiny.

Taková byla Olga Havlová.

Její životní příběh shrnuje Radiokniha, poslechněte si ji.

autoři: Václav Lautner , Zuzana Vojtíšková
Spustit audio

Související