Žiji jako rostlina: Vdovy laureáta Nobelovy ceny se zmocňuje šílenství
Od roku 2010, kdy významný čínský literární kritik a disident Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru, je jeho manželka, 56letá básnířka Liou Sia, v Číně pod neustálým policejním dohledem. Její přátelé varují, že trpí těžkou depresí a její zdravotní stav se v poslední době prudce zhoršuje, píše se na stránkách britského deníku Guardian.
V dopise ve formě básně, který napsala laureátce Nobelovy ceny za literaturu Hertě Müllerové, Liou Sia uvádí, že se jí zmocňuje šílenství. „Jsem příliš osamělá / Nemám právo mluvit / Mluvit nahlas / Žiju jako rostlina/Ležím jako mrtvola,“ cituje Guardian verše ženy, která je již sedm let držena v domácím vězení.
Léky na srdce
Kopii dopisu zveřejnil na své facebookové stránce čínský spisovatel a disident Liao I-wu, který se domnívá, že by o případu vdovy po Liou Siao-poovi s Pekingem měly jednat západní vlády. „Bere spousty léků, aby zvládla deprese. Když léky vynechá, srdce jí bije jak šílené. Jednou ztratila vědomí,“ popisuje Liao I-wu
Vlády Spojených států a Evropské unie vyzvaly čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby básnířce umožnil opustit Čínu. „Zahraniční vlády by se měly Liou Siy otevřeně a na nejvyšší úrovni zastávat, aby si čínská vláda uvědomila, že na ní nezapomněly,“ uzavírá Guradian citací z prohlášení organizace Human Rights Watch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.