Zemřela Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v pořadu Poslední totalitní silvestr na vlnách Svobodné Evropy

11. září 2023

Ve věku 76 let zemřela česká zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, což potvrdil její bývalý kolega z rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko. 

„Rok co rok podniká pražský i bratislavský rozhlas pokus o útok na povětšinou nedobytnou tvrz diváckého smíchu – což končívá rozhořčenými dopisy a telefonáty o dalším hlubokém zklamání.“ Těmito slovy začínalo večer 31. prosince 1988 silvestrovské vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Pro poslední den roku 1988 sestavil tým Svobodné Evropy program podle úsloví „co dům dal“ a zval k poslechu bez slibu, že věrné posluchače přivede k vodopádu veselých slz.

Vzpomínání na ty zakázané

Komponovaný program nabídl balíček mluveného slova a hudby, který bychom v kulinářském duchu mohli nazvat pestrou aspikovou mozaikou ochucenou inteligentní satirou. Z rozhlasových přijímačů se linuly hlasy Hanky Dušánkové, Josefa Zbořila, Karla Moudrého, Karla Kryla a jejich hostů. Na vše režisérky dohlížel Josef Roubalík.

Karel Gott a Karel Kryl v Melantrichu

Svobodná Evropa nabídla vzpomínky na lidi, kteří měli v uměleckém i soukromém životě potíže, protože vyčnívali z řady – a to řada nemá ráda, neboť to ruší podstatu její existence. Jedním z takových byl i herec a komik Jára Kohout, který zavzpomínal na herce Oldřicha Nového.

V noci vzpomínek na lidi, které československý režim zakázal, nemohli průvodci nevzpomenout na Vladimíra Škutinu či Martu Kubišovou. Silvestrovské vzpomínání svůj hledáček zacílilo i do politických kruhů. Magická osmička totiž stála na konci života ministra zahraničí Jana Masaryka; Svobodná Evropa připomněla, jaký byl Masaryk „veselá kopa“.

Písničky i poselství

Jako při každém správném silvestrovském programu zněly písničky. Posluchači si vychutnávali Suchého se Šlitrem, Karla Kryla, Jaroslava Hutku, Martu Kubišovou, Yvonne Přenosilovou, Waldemara Matušku, Pavla Dobeše a v neposlední řadě i Voskovce s Werichem. Nouze nabyla ani o básně, například od Karla Kryla, či ukázky „forbínového“ umění Jana Wericha a Miroslava Horníčka.

Čtěte také

Před půlnocí Svobodná Evropa odvysílala starší novoroční přípitek, který připravil Jiří Voskovec. Zamyšlení nijak zvlášť veselé, ale s hlubokým poselstvím posluchačům v Československu a zejména krajanům rozptýleným v zahraničí: „Ztratil jsem domov. Ale našel jsem svět,“ říkal Jiří Voskovec.

Aktuální přípitek pronesl za pracovníky Svobodné Evropy Karol Procházka, po něm se ve vysílání objevil opět starší příspěvek z myšlenek spisovatele Jana Čepa.

Silvestrovského vysílání Svobodné Evropy z prosince 1988 se v archivu dochovaly všeho všudy jen dvě a půl hodiny. Je velmi pravděpodobné, že toho rozhlasového Silvestra jste neslyšeli. Archiv Plus vám nabídne alespoň ukázky z toho nejzajímavějšího. (Repríza.)

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Související