Zeman posílil svoji pozici uvnitř ČSSD

18. prosinec 2000

Usednutím do křesla ministra vnitra by mohl Stanislav Gross ztratit vliv v sociální demokracii. Proto je do této funkce tlačen samotným Milošem Zemanem. Alespoň takto se o chystané výměně v čele vnitra spekulovalo těsně před Grossovým nástupem do vlády.

Tohoto nebezpečí si byl vědom i Gross a proto se vstupem do kabinetu souhlasil s podmínkou, že se stane místopředsedou strany. Jde sice o volenou funkci, ale vzhledem k vnitrostranické disciplíně to neměl být žádný problém.

Naznačovala to i slova Zdeňka Škromacha, který už dopředu souhlasil s tím, že si s Grossem vymění místa. Tedy, že Škromach dobrovolně odejde z vedení ČSSD a stane se šéfem poslaneckého klubu. Víkendové jednání ústředního výkonného výboru sociální demokracie tuto dohodnutou výměnu formálně potvrdilo a zvolilo bez problémů novým místopředsedou strany právě Grosse.

Tím se uzavřela avizovaná změna, kterou začali sociálně demokratičtí poslanci. Ti už minulý týden zvolili novým předsedou klubu právě Škromacha. Spokojenost může být zdánlivě na všech stranách. Gross nakonec usedl do horkého ministerského křesla a bude mít co dělat, aby se udržel na žebříčku popularity politiků v popředí, tak jak se mu to dařilo dosud.

Na druhé straně však stále patří do nejužšího stranického vedení. Navíc posílil svůj vliv v bezpečnostní oblasti, což může být v době vyšetřování některých podivných bankovních operací k nezaplacení. Svým odchodem z vedení sněmovny však oslabí kontakty s Petrou Buzkovou a s dalšími představiteli protizemanovské frakce jakými jsou například Michal Kraus a Lubomír Zaorálek.

Naopak je pravděpodobné, že bude více ve styku s premiérem a také s šéfem jeho poradců Šloufem, kteří na něj mohou postupně získat větší vliv, než jejich vnitrostraničtí odpůrci.

Takže události posledních dní naznačují, že by se uvnitř sociální demokracie mohla i nadále posilovat pozice Miloše Zemana a jeho blízkých spolupracovníků. Důkazem může být i další změna v čele strany. Nejpopulárnější sociální demokratka Petra Buzková dobrovolně opustila místopředsednické křeslo a byla nahrazena málo výraznou poslankyní Jitkou Kupčovou.

Buzková odešla z vedení strany kvůli nesouhlasu s podpisem dodatků k opoziční smlouvě i na protest proti Zemanovu stylu. Otázkou zůstává, zda svůj čin dokáže zákulisní prací zúročit v budoucnosti, kdy se bude rozhodovat o Zemanově nástupci a tím i o další orientaci ČSSD.

O houstnoucí atmosféře uvnitř strany by mohl svědčit víkendový ostrý slovní útok poslance Krause na Miloše Zemana. Také z některých dalších vystoupení účastníků zasedání ústředního výkonného výboru sociální demokracie by se mohlo zdát, že uvnitř ČSSD to vře a že straně hrozí rozkol. Tento dojem by měl být mylný.

Asi nejlépe vystihl současnou atmosféru uvnitř sociální demokracie šéf jejího klubu v senátu Zdeněk Vojíř. "Většina výtek byla myšlena dobře, jako snaha pomoci panu předsedovi."

Zkrátka pozice Miloše Zemana je v ČSSD stále pevná.

Většina členů ho nadále vnímá jako člověka, který dokázal z bezvýznamného parlamentního uskupení vytvořit nejprve nejsilnější opoziční stranu a později i stranu vládní. Že to sociální demokraté museli draze zaplatit tím, že jsou u moci jenom díky toleranci svého kdysi úhlavního nepřítele, tedy ODS, jim nevadí, stejně jako Zemanův politický styl a výběr nejbližších spolupracovníků.

A protože šéf sociálních demokratů může počítat s většinovou podporou, nemusí si brát vůči svým vnitrostranickým oponentům servítky a v duchu svého politického stylu o nich může mluvit jako o zbabělcích, hlupácích a vyžírkách.

Ostatně nejnovější změny na důležitých postech v sociální demokracii ho k tomu mohou ještě více motivovat. Dalo by se říci, že Zemanova pozice se v poslední době upevnila. Otřást by jí mohla spíše kritika médií ať už v souvislosti s nejasnostmi kolem financování strany a nebo týkající se jeho nejbližších spolupracovníků, než soustavný tlak jeho vnitrostranických odpůrců.

Jejich bezradnost a hlavně pouze na ojedinělé výtky se omezující činnost to jasně dokumentuje.

A protože svým stranickým kolegům Zeman podsouvá, že novináři jsou póvl, který není třeba brát vážně, nebude ho v nejbližší době v opájení mocí asi nic rušit.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu