Ze svých daní chci platit kulturu, muzea a galerie by měly být zdarma, uvažuje sochař Kurt Gebauer
Se svými často vtipnými plastikami proniká do veřejného prostoru už 60 let. Lidská mentalita je podle něj stále stejná. A dělat lumpárny je prý snazší, než hlídat demokracii. To je totiž dennodenní facha, říká umělec a pedagog Kurt Gebauer.
Čtěte také
Opatření související s pandemií koronaviru přerušila Gebauerovu výstavu v Národní Galerii. Expozice byla zatím prodloužena do září a autor věří, že do té doby virus „vezme nohy na ramena“ a lidé si výběr z jeho figurální a sochařské tvorby přeci jen budou moct přijít prohlédnout.
„Je úžasné, že to můžu vystavit,“ raduje se. S jistou dávkou humoru ale dodává, že „u sochařiny je to těžké… musím vydělat čtvrt milionu ročně, abych to nemusel vyhodit. Platím za sklady, abych svá díla mohl zdarma zapůjčovat.“
S demokracií je práce
Lidská mentalita se podle Gebaura příliš neproměňuje. „Promění se třeba režim a okolnosti, ale lidská povaha velmi často jen využije, nebo zneužije, nastalou situaci.“ Na to prý zastánci demokracie musí dávat pozor.
„Demokracie není jen o tom – jít k volbám a volit, je to dennodenní facha. Člověk si musí hlídat co se děje a pracovat na tom. Bránit lumpárnám dá přitom většinou dvakrát tolik práce než je dělat.“
Do galerie zdarma
Kulturní vzdělávání mladých lidí podle něj dnes značně pokulhává. Jako cestu vidí lepší zpřístupnění muzeí a galerií. „Měly by být přístupné zdarma, nebo velmi snadno. Ostatně si to platíme ze svých daní. Já nechci platit velké širé rodné lány devastované nějakými postřiky kvůli řepce nebo něčemu…“
Gebauer by ze svých daní raději přispíval na kulturu a má za to, že by mělo být přirozené, aby se člověk na výstavu mohl opakovaně vrátit. A aby si nemusel všechno rychle prohlédnout jen proto, aby plně využil drahou vstupenku.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Kurtem Gebauerem. Mluvili také o tom, jestli bude v Hořicích stát jeho největší trpaslík na světě nebo na co se výtvarník chystá.
Související
-
Národní galerii by klidně mohli řídit dva lidé, uvažuje její dočasná ředitelka
Byla manažerkou, šéfovala nakladatelství, teď vede Národní galerii Praha. „Tušila jsem, do čeho jdu, ale stále je to velké dobrodružství,“ přiznává Anne-Marie Nedoma.
-
Ivan Štern: Antisemitismus jako součást evropské kultury
Je to jen shoda náhod, přesto má nezpochybnitelnou symbolickou hodnotu. V sasko-anhaltském Halle skončila mezinárodní konference o rostoucí hrozbě evropského antisemitismu.
-
Lubomír Zaorálek: Těžko bych hledal někoho, kdo udělal větší propagaci kultury než Karel Gott
Je skoro nemožné najít člověka, který by necítil potřebu se nějak vyjádřit ke smrti Karla Gotta. O politicích to platí dvojnásob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.