Zdražit máslo před Vánoci je neslušnost. Cenu tu ovládá oligopol čtyř firem, upozorňuje komentátor
Po měsících, kdy se inflace v Česku držela kolem dvou procent, na podzim postupně roste – v říjnu dosáhla bez dvou desetin tří procent. Jenže cena másla poskočila o 40 procent, nejvýrazněji v Evropské unii a běžně se teď před Vánoci prodává za víc než 70 korun. „U nás je nefunkční trh. To konstatoval i antimonopolní úřad. Funguje u nás oligopol čtyř velkých firem,“ vysvětlil pro Český rozhlas Plus komentátor a ekonomický novinář serveru Seznam Zprávy Petr Holub.
Jsou ceny másla v Evropě všude stejné? Odpovídá to vaší zkušenosti z Rakouska a Německa?
Je pravda, že v Rakousku teď stojí máslo 2,79 eura, což je jen minimálně pod českou úrovní. Ale v Rakousku jsou potraviny obecně dražší.
V Německu ještě minulý týden řetězec Aldi prodával máslo za 2,39 eura, což je v přepočtu 60 korun. Takže je vidět, že minimálně němečtí obchodníci nejsou nuceni tolik ceny zvyšovat.
Ale je tady skutečně tlak na zvyšování cen másla po celé Evropě. Podle Eurostatu se v průměru cena zvýšila o 15 procent proti loňskému roku. Na druhou stranu to ale obchodníci samozřejmě mohou využít tak, že ceny drží dole a získají si zákazníky.
Čtěte také
Zdražení másla před Vánoci je neuvěřitelná neslušnost. Jak potravináři, tak obchodníci vědí, že nakonec to máslo prodají docela dobře, neboť je to nezbytná surovina pro vánoční cukroví.
V čem je rozdíl mezi přístupem v Německu a v České republice? Jsou v Česku všichni účastníci takzvané vertikály tak neslušní, že chtějí na másle vydělat víc, než by bylo přiměřené?
U nás je nefunkční trh. To konstatoval i antimonopolní úřad – při výrobě másla u nás funguje oligopol čtyř velkých firem, které ovládají 80 až 90 procent trhu. Když cenu zvedne jedna, ostatní se mohou přidat.
Trh nefunguje ještě z jednoho důvodu: protože jsme příliš navázaní na Německo, kde je skutečně nedostatek mléka. A tak se mléko dováží z České republiky. Pro české zemědělce je lepší prodat mléko dráž do Německa než do českých mlékáren.
Mohou se letos opakovat kontroly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)?
Tehdy to moc nefungovalo. Je tedy pravda, že kontrola proběhla začátkem roku 2023, těsně po předchozím vrcholu cen potravin. Tehdy šlo také o máslo. Potom už se obchodníci zklidnili a minimálně ceny másla šly dolů.
V závěrečné zprávě antimonopolní úřad konstatoval, že tu máme oligopol. Ale nijak nezasáhl. Takže je otázka, jestli by teď něco takového fungovalo.
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Za vysokými cenami másla je část velkých mlékáren a prodejců, řekl Výborný. Bude chtít kontrolu
Místopředseda ANO Karel Havlíček v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či daň z přidané hodnoty, která je podle něj vyšší než v jiných zemích.
-
Cena másla je na hranici únosnosti, proto je tak často v akci, míní agrární analytik
„Spotřebitelé před lety začali preferovat tučnější mlékárenské výrobky. Máslo má konkurenci v dalších mlékárenských produktech a to je důvod ke zdražování,“ komentuje agrární analytik Petr Havel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.