Zdravotní klaun nemá jen rozřehtat prcka. Základní princip návštěvy seniora je obrovský respekt, přiznává Houdek

24. březen 2021

Zdravotní klauni nosí červený nos a v nemocnicích pomáhají dětem i seniorům zvládat stres. „Je to maska a ta má v divadle i v různých rituálech spoustu různých významů. To, že je to ta nejmenší maska, ale taky obrací tento princip naruby, stejně jako to klauni dělají skoro se vším,“ vysvětluje zdravotní klaun Lukáš Houdek.

Podle Houdka tak lze klidně říct, že díky červenému nosu jsou klauni prostě víc vidět. „Nos, tedy zamaskování detailu, nás v celku odhaluje,“ doplňuje.

Klaun Lukáš Houdek v civilu

Když klaun přijde do místnosti za nemocným, tak by podle Houdka vždy měl vyzařovat dvě hodnoty. „Jedna je, že chce být tam, kde je, a existence je pro něj neustále překvapující a radostná. Nikdy nesoudí, nezpochybňuje ani sám sebe, ani nikoho druhého. Všechno přijímá jako dar.“

„To druhé je to, co my Houdkové většinou skrýváme, tedy to, co na sobě nemáme tak rádi – občasné zaškobrtnutí, když se nám někdy něco nepovede, něco řekneme špatně, špatně se zatváříme... A to ten klaun ukazuje jako přirozenou součást“.

Pomáhá přijmout situaci, tak jak je. „Tím, že klaun nesoudí, tak skutečně přijímá se vším všudy.“ 

Je to o setkávání

Jaký by měl být výsledek mise zdravotního klauna u nemocného?

Zdravotní klauni - hospic

„Má to několik vrstev, ale pro mne je hlavní to setkání. Jdu se tam s někým setkat, nejdu tam odvést svou práci, když se někdo zasměje, tak fajn, odškrtnu si to, a když ne, tak že mi srazí prémie. Jdu navázat vztah s člověkem. Klaun vstupuje do smysluplného dialogu, do hry, s někým, o kom tuším, že to potřebuje a že mu to pomůže. Zároveň z toho taky hodně dostávám, protože energie neproudí jen jedním směrem.“ 

Klauni jsou prý docela nešťastní, když do pokoje vlítne sestřička s tím, že jdou klauni, smějte se.

„My máme rádi, když můžeme hezky potichoučku zaťukat na dveře a škvírkou se zeptat, jestli můžeme dále. Pak řeknu, že jsem doktor Ivan Motyka a jdu na vizitu. Ale od prvního okamžiku navázání očního kontaktu s děckem, od prvního pohybu je jasné, že to není normální vizita, takže bez toho, abychom museli něco vysvětlovat, tak raději děláme, kdo jsme. A speciálně děti to velice rychle pochopí, že si někdo přišel hrát, proto na to mají opravdu vytříbený vkus.“

Rozřehtat prcka

Houdek cituje svého kolegy, který říkává, že cílem zdravotního klauna je rozřehtat prcka. „A když se prcek řehtá, tak máme radost všichni. Ale nejdeme tam s tím ‚jako smějte se‘. Výchozí situace je ticho, což je důležitý prvek, protože když je člověk potichu, tak jsme schopni své tělo zklidnit, cítit svůj dech a líp vnímat.“ 

Zdravotní klaun Richard - doktor Evžen Hustoles

Strategie „rozřehtat prcka“ samozřejmě neplatí pro seniory, za kterými zdravotní klauni chodí také. „Základní princip pro návštěvy seniorů je obrovský respekt. Nejen proto, že jsme se občas setkávali s výtkou či podezřením, že snad chceme infantilizovat klienty v různých domovech.“ 

A dodává: „Klauni tam skutečně přicházejí s velkým respektem a často i pro radu. Senioři jsou v něčem hravější než my v produktivním věku. Vlastně jsou rádi za vstup do hravých dialogů. Ale podstata klaunování je tam maličko jiná. Posunuta od grotesek a toho rozřehtat prcka – ke klidnějšímu a smířlivějšímu. Protože, jak se zdá, tak čím jsme starší, tak si víc vážíme harmonie v životě a toho, když není chaos. A když chaos je, tak ať je rozřešen.“

Celý rozhovor pořadu Hovory Petra Viziny najdete v audiozáznamu.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.