Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci

19. listopad 2023

Produkce i spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kilogramů. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Víc už se vyváží jen ropa. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele?

Čtěte také

Podle mezinárodní organizace pro kávu převýší spotřeba kávy v letošním roce znovu produkci. Celosvětově se za jeden rok vypije přes deset miliard kilogramů.

Největšími konzumenty jsou Evropané v čele s Finskem, pak Kanada a Spojené státy. Česká republika se pohybuje 35. místě z 88 zkoumaných zemí.

Je vůbec pití kávy v tak masovém měřítku udržitelné? A jak pěstování kávovníků i budoucí produkci ovlivní klimatická změna? To jsou otázky Terezy Valíkové pro pořad Zaostřeno.

autor: Tereza Valíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.