Závod o dobytí mořských hlubin

6. květen 2011

Firma Triton Submarines chce dosáhnout pomocí své ponorky dna Mariánského příkopu. Po týmu filmového režiséra Jamese Camerona a skupině kolem miliardáře Richarda Bransona je to třetí subjekt, který si tento cíl stanovil.

Na nejhlubším místě Mariánského příkopu zvaném Challenger Deep nebyl od roku 1960 nikdo. Tehdy zde dva výzkumníci uskutečnili pionýrský a zatím poslední pilotovaný sestup v batyskafu Trieste. Od té doby byly v tomto místě pouze dvě robotické ponorky. O expedice s lidskou posádkou se teď ale znova zvedá zájem.

Firma Triton Submarines vyvíjí speciální ponorku s názvem Triton 36000 – číslo vyjadřuje maximálního hloubkový dostup ponorky vyčíslený ve stopách. Hlavní zajímavostí ponorky patrně bude velká průhledná kupole z extrémně odolného borosilikátového skla, kterou vyvíjejí skláři z partnerské firmy Rayotek Scientific. Tato kupole bude obklopovat celý prostor pro pilota a posádku, kromě pilota se sem vejdou ještě dva pasažéři. Bude to bezpečná kabina, která odolá i těm největším tlakům, při stlačení se tento typ skla stává dokonce ještě pevnějším. Firma Rayotek dodává skleněné součásti také pro vesmírnou agenturu NASA a pro firmy Boeing, DuPont a 3M.

<p><iframe src="https://player.vimeo.com/video/22905825?title=0&amp;byline=0&amp;portrait=0" width="610" height="343" frameborder="0"></iframe><p><a href="http://vimeo.com/22905825">Untitled</a> from <a href="http://vimeo.com/user6878143">Triton Subs</a> on <a href="http://vimeo.com">Vimeo</a>.</p></p>

Triton Submarines (což je dceřinná společnost větší firmy U.S. Submarines) však zatím vyrábí jen jednodušší komerční stroje, jejichž hlubinný dostup je asi 1 km (3300 stop). U nich se místo skla používají plastické hmoty na bázi akrylátu, např. plexisklo. Ponorka pro extrémní hloubky tak také bude i jasným reklamním poutačem, kterým se chce firma blýsknout před svými zákazníky.

Po každém vstupu posádky do přetlakového pouzdra budou obě polokoule kupole zapečetěny. Ponorku budou odborníci testovat postupně - nejdřív za menších tlaků a nakonec ji podrobí tlaku až o čtvrtinu většímu, než jaký panuje v maximální hloubce v Mariánském příkopu.

Skleněná ponorka Triton 36000 se tak ve svém poslání připojí ke speciální australské ponorce vyráběné pro filmového režiséra Jamese Camerona a také k už hotovému "podmořskému letounu" Virgin Oceanic Sub, který inženýři vyvinuli pro výpravy organizované magnátem Richardem Bransonem. Všechny tři ponorky se tak utkají v pomyslném novém závodě o dobytí mořských hlubin. Na rozdíl od batyskafu Trieste však nepůjde o ponorky na jedno použití. Tyto stroje mají sloužit mnoho let a budou se do největších hloubek vydávat opakovaně.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu