Zavírání uhelných elektráren může začít dřív než v roce 2035, myslí si Koželouh z Hnutí Duha. Poslanec ANO Pustějovský namítá, že nejdřív musíme mít alternativu

15. leden 2020

ČEZ prodal uhelnou elektrárnu v Počeradech skupině Sev.en Energy Pavla Tykače. Jak může prodej ovlivnit závislost Česka na výrobě špinavé energie? Poslanec ANO Pustějovský soudí, že než začneme opouštět uhlí, musíme mít alternativu. Naopak Koželouh z Hnutí Duha v Pro a Proti říká, že bez spalování uhlí se obejdeme. Dokonce dřív než předpokládá nejoptimističtější plán Uhelné komise.

Čtěte také

„ČEZ se s prodejem Počerad rozhodl moudře... Je logické, že jeden z nejstarších a největších uhelných zdrojů v České republice dál ve svém portfoliu mít nechce,“ vysvětluje v pořadu Pro a proti poslanec ANO Pavel Pustějovský. Novým majitelem bude Tykačova skupina ale až od roku 2024.

Zatím prý není čas jmenovat, které zdroje budou v souvislosti s odstupem od uhlí zavírány. „Měly by být definovány nějaké objektivní ukazatele, na základě kterých k tomu dojde. Nebudeme zvažovat vlastníky či umístění, ale ekologické aspekty.“

To, že vyvážíme elektřinu, je naše konkurenční výhoda. Protože pokud to děláme za tržní, ziskovou cenu, tak je v pořádku, že komerční subjekty elektřinu prodávají. Kdyby v okolních státech nebyla poptávka, tak si jí prostě nekoupí.
Pavel Pustějovský

Politik ujišťuje, že se s obnovitelnými zdroji počítá. „Obrovský potenciál vidím zvlášť v instalaci v domácnostech. V kombinaci s bateriovým úložištěm. Na druhou stranu máme 11 000 MW v palivových zdrojích a 4 000 MW v jaderné energetice. Pokud chceme palivové zdroje nahradit obnovitelnými, bude třeba síť regulovat.“ 

„Souhlasím, že uhlí je na sestupné tendenci a dopady na životní prostředí, a na zdraví lidí, jsou. Na druhé straně jsem přesvědčený, že než začneme dělat nevratné kroky, musíme mít alternativu. Tedy jeden druh energie nahradit druhým,“ upozorňuje Pavel Pustějovský (ANO).

S uzavírání elektráren už můžeme začít

Čtěte také

„Prodej Počerad nebylo správné rozhodnutí, kritizují to i minoritní akcionáři ČEZu, kteří sledují vyloženě ekonomické zájmy, nikoliv ekologické,“ oponuje dřívější ředitel a dnes vedoucí klimatického a energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Zatímco plány společnosti ČEZ jsou uhlí utlumovat, společnost Sev.en Energy má vizi opačnou. „Je tedy určité riziko, že bude tlak na stát, aby umožnil provozování této elektrárny déle... Musíme se soustředit na to, jak umožnit útlum uhlí bez ohledu na to, kdo elektrárny vlastní.“

Začátek zavírání uhelných elektráren by měl nastat dřív než v roce 2035... Počítá s tím i státní energetická koncepce. V tuto chvíli vyvážíme trojnásobek elektřiny, než vyrobí Počerady. Zavírání tedy začít může... a taky by mělo.
Jiří Kouželouh

Hnutí Duha a zástupci progresivních energetických firem zadali studii. „Ukazuje, že by se česká energetická síť mohla ve čtvrthodinových intervalech obejít v roce 2030 bez uhelných elektráren. Pokud budou růst obnovitelné zdroje a bude k tomu přizpůsobována i síť. Rozhodně je tak možné v roce 2030 odstavit uhelné elektrárny.“ 

„Už dnes je možné odstavit třetinu uhelných elektráren. Z hlediska přebytku vývozu nad dovozem elektřiny. Přišli bychom o zisky, ale také bychom ušetřili dopady na životní prostředí, které ekonomové přepočítali na peníze. Škody přijdou ročně na 51 miliard korun,“ konstatuje bývalý ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Pro a Proti. Ptala se Veronika Sedláčková.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související