Zásah na fakultě byla zprvu improvizace, která se neměla o co opřít. Vázla hlavně komunikace, říká k závěrům šetření reportér
Univerzita Karlova podala stížnost proti odložení případu střelby na Filozofické fakultě. Před půl rokem tam student zavraždil 14 lidí, než obrátil zbraň proti sobě. Zbývá ještě došetřit souvislosti útoku, jak se univerzita domnívá, nebo je zcela jasné, co se loni před Vánoci v budově na Palachově náměstí v Praze odehrálo?
Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů nemohli policisté tragédii zabránit a žádný z nich není podezřelý ze spáchání trestného činu. Jednoznačná obhajoba policejního postupu to ale rozhodně není, odmítá reportér časopisu Respekt Jaroslav Spurný.
„Musíme si uvědomit, že jsme byli svědky naprosto ojedinělého zásahu policie, který se nedá z hlediska postupu s ničím jiným srovnat,“ vysvětluje.
Inspekce ale jednoznačně došla k tomu, že nefungovala komunikace, za což ovšem podle Spurného nenese vinu policie. „Komunikace policie je postavená na zastaralé technologii, na starých procesech, na jejichž modernizaci nemá policie peníze. Teprve teď to akce na Palachově náměstí ukázala v plné síle.“
Čtěte také
Hlídka šesti policistů poprvé vešla do budovy ve 13.23. To, že je budoucí střelec držitelem osmi zbraní, se zjistilo z databáze o tři minuty dříve. Zasahující policisté však tuto informaci, že dotyčný je nebezpečný, v danou chvíli k dispozici neměli.
„Ani se to nemohli dozvědět, protože komunikace není natolik propojená. Podmínky, které policie při zásahu měla, jsou tedy hlavní příčinou všech chyb, které teď najdeme,“ dodává Spurný, podle něhož se dá předpokládat, že doporučení do budoucnosti se budou týkat hlavně komunikace.
Policie dlouho vycházela z předpokladu, že jde o vraždu v rodině a hledá se sebevrah
Jaroslav Spurný k šetření zásahu na filozofické fakultě
„Budou se týkat propojení a schopnosti zanalyzovat situaci, protože pokud se to bude někde opakovat, situace bude úplně jiná. Hlavním krokem k tomu jsou databáze, které se dají okamžitě on-line propojit, o dotyčném zjistit co nejvíce a mít co nejefektivnější plán, jak zasáhnout,“ zdůrazňuje reportér.
„V případě filozofické fakulty musíme připustit, že byl v policejním zásahu zprvu zmatek, byla to improvizace vycházející z předpokladu, že se hledá sebevrah. Na druhé straně souhlasím se závěrem inspekce, že tam nebyl spáchaný trestný čin,“ konstatuje.
Zahaleno tajemstvím
Zásah policie poté, co vrah začal v budově střílet, už ale byl podle Spurného profesionální a jednoznačně znemožnil pachateli zabít více lidí. „Policisté neznali budovu, neměli její plány, zasahovali pas blind. Je tedy jasné, že kdyby byl zásah o pět minut pomalejší, mrtvých by bylo zcela jistě víc.“
Čtěte také
O odložení případu bude ještě rozhodovat státní zástupce, nicméně policie v tuto chvíli není schopná zjistit žádné další informace, které by byly efektivní pro pokračování vyšetřování.
„Univerzita Karlova podala stížnost proti odložení případu hlavně proto, že nemohla zatím jako hlavní poškozený nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Podle mého názoru na to nárok má. Důležité je, že ve stížnosti univerzity není žádný konkrétní poukaz na něco, co by nebylo vyšetřeno,“ objasňuje novinář.
Vedle totožnosti vraha a řady dnes už známých zkušeností podle Spurného zřejmě zůstane zahalen tajemstvím pachatelův telegramový účet, na kterém se veřejně projevoval před střelbou, a jeho motiv.
„Víme, že střelec chodil k psychiatrovi, o tom ale nevěděla jeho obvodní lékařka, mezitím dostal zbrojní průkaz. Toto je situace, za kterou může stát. Z řady důvodů úplně nevypovídali střelcovi rodinní příslušníci, kteří by mohli dodat mnoho podstatných indicií. Z toho, co je dostupné, ale motiv úplně jasný není – kromě opakování, že nenáviděl svět, lidi a že nesnášel sám sebe...“
Věnuje se dostatečná pozornost tomu, jak je možné, že vrahovy úmysly nikdo neodhalil dříve? Proč je sportovním střelcům umožněno koupit si ke zbrani tlumič? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Petr Hartman: Poučení z tragické střelby na Filozofické fakultě UK
Z chyb je potřeba se poučit, aby se neopakovaly. To dává smysl v případě, že chyby dokážete odhalit. Platí to pro čin šílence, který na FF UK připravil o život 14 lidí.
-
Pečlivá příprava, úkryt na záchodech a nejasný motiv. Policie uzavírá nejtragičtější střelbu v Česku
Nebyl to zkrat, ale chladnokrevný čin, který student se zájmem o zbraně sám dlouho a pečlivě plánoval. V takovém duchu kriminalisté po půl roce uzavřeli vyšetřování nejtragičtější střelby v Česku.
-
Média při pokrývání střelby nepochybila, míní novinář. Kritická reflexe je na místě, myslí si etik
„Média se nechala okřikovat, některá popřela svoji základní roli – prověřovat a hrát roli hlídacího psa,“ myslí si šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.