Odchod z Renew je pro Babiše výhodný. Umožní mu to pokračovat v protievropské rétorice a chystat předvolební kampaň, míní Barták

25. červen 2024

Rozhodnutí českého hnutí ANO opustit v Evropském parlamentu liberální frakci Renew překvapilo mnohé. Liberálové kvůli tomu ještě více oslabí. Co to bude znamenat pro obsazování funkcí v nové Evropské komisi? A proč se ANO hodnotově se svými soukmenovci rozešlo? „Jako hlavní motivaci vidím snahu zbavit se zátěže a všech možných výtek před volbami do sněmovny,“ říká dlouholetý pozorovatel evropského dění Karel Barták.

Zatímco mnohé náhlý odchod sedmi europoslanců ANO z liberální frakce Obnova (Renew) zarazil, pro novináře Karla Bartáka je to vítaný krok, který měl nastat už dávno. Naprosto se tím totiž vyjasňuje situace.

Čtěte také

Renew už tam nebude mít skupinu poslanců, kteří obvykle hlasují jinak a kteří se veřejně hlásí k jiným hodnotám. Zároveň je to ale dobré i pro ANO, protože už nebude muset čelit kritice, že se chová nekoherentně, když něco jiného říká doma, a něco jiného v Bruselu,“ vysvětluje bývalý dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu pro Interview Plus.

Problém podle něj je, že k rozvodu došlo až nyní vinou toho, že samo Renew chtělo zůstat třetí nejsilnější frakcí a bojovalo o každý mandát.

„Proto drželi ANO ve svých řadách, i když věděli, že tam jsou dlouhodobé hodnotové problémy. Teprve ve chvíli, kdy je v posledních volbách přeskočila frakce konzervativců a reformistů ECR, dospěli k názoru, že by bylo dobré provést ideovou očistu a dohodli se s ANO na jejich odchodu.“

K rozkolu docházelo postupně, s tím jak se stupňoval populistický akcent hnutí ANO
Karel Barták k odchodu ANO z liberální frakce Europarlamentu

Jasná cesta to ale byla podle komentátora i pro Andreje Babiše. Ten si před parlamentními volbami, které budou příští rok, velmi dobře uvědomuje, že potřebuje v protievropské rétorice pokračovat. To by se mu ovšem špatně dělalo, kdyby jeho lidé nadále seděli v Renew.

Karel Barták, bývalý dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu

Hodnotový rozkol mezi ANO a Obnovou byl přitom dlouhodobý proces. Když v roce 2014 ANO vstupovalo do liberální strany ALDE, která v Evropském parlamentu provozuje frakci Renew Europe, tvářilo se jako liberální, pravocentristická, proevropská strana. Dnes ale program hnutí nemá s tím, co říká Renew, vůbec nic společného. Docházelo k tomu postupně, s tím jak se stupňoval populistický akcent ANO,“ popisuje Barták.

Vyčistit prostor

Někteří komentátoři však říkají, že konání zástupců hnutí ANO může být motivováno i snahou zajistit výhodnou pozici pro holding Agrofert, který velkou měrou podniká na Slovensku a v Maďarsku. To však Barták odmítá.

Čtěte také

„Já v tom přímou souvislost nevidím, protože pro Agrofert je nutné, aby Česká republika byla na jednotném vnitřním trhu EU. Navíc Andreji Babišovi nevadilo mít dobré vztahy s Viktorem Orbánem a Robertem Ficem, ani když byl v Renew. Jako hlavní motivaci skutečně vidím připravit se na předvolební kampaň k volbám do sněmovny příští rok a zbavit se všech zátěží a výtek, které by na jeho adresu mohly být vznášeny.“

Andrej Babiš o kroku rozhodl sám, dotčení poslanci ANO o tom nevěděli. Možnosti, kam by mohli v rámci Evropského parlamentu zamířit, mají podle Bartáka malé. „Do ECR, kam by nejspíše mohli patřit, to nebude, protože tam je ODS. Nezakotví ani u Zelených, takže zbývají už jen extrémy – krajní pravice Identita a demokracie, kde už sedí poslanec pana Okamury, nebo levicová frakce, kde je paní Konečná,“ rozebírá komentátor.

Uplácat novou frakci?

Možností je podle odborníka na EU ovšem i založení nové frakce, protože v Evropském parlamentu je stále několik desítek bezprizorních europoslanců, kteří zatím nikde nezakotvili.

„Jsou to často skupiny, které jsou docela početné, zejména maďarský Fidesz nebo slovenský Smer. Založit frakci by asi nebyl problém, musí být ale splněna podmínka, že poslanci musejí být ze sedmi členských států. Pokud by se to uplácat nepodařilo, mohou zůstat nezařazení. To ale s sebou samozřejmě nese spoustu nevýhod,“ nastiňuje Barták.

Čtěte také

Pokud je totiž záměrem prosadit něco na evropské scéně, je výhodné být členem velké zavedené frakce, a pokud možno té, která je součástí aliance a v Evropském parlamentu převládá. Dosud to byla vždycky EPPE, tedy lidovci, socialisté a liberálové, a vypadá to tak i pro příští období.

Velké kluby pak mají největší vliv, hlasují společně, zabývají se klíčovou legislativou. Pokud to ale chcete dělat pro domov, můžete přicházet s velmi radikálními návrhy na změny a dodatky v různých legislativních aktech, můžete navrhovat zrušení Green Dealu a zastavení migračního paktu... Na evropské scéně ničeho nedosáhnete, ale doma to prodáte, protože jste plnili svůj program a bojovali...,“ uzavírá komentátor.

Může usazování europoslanců v jednotlivých frakcích už teď něco říkat o tom, jakou legislativu bude nový europarlament schvalovat? Poslechněte si celé Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , opa

Související