Zákon o RTVS nezůstane u ledu, říká poslanec SNS. Odložili ho, aby uklidnili veřejnost, míní právník
Slovenská vládní koalice odložila zákon, na jehož základě se má radikálně změnit veřejnoprávní RTVS. Proti záměru Ficovy vlády zreformovat fungování rozhlasu a televize se postavili nejen novináři na Slovensku, ale také mezinárodní novinářské organizace. Potřebuje RTVS velký otřes, nebo se slovenská vláda snaží umlčet kritická média? V Pro a proti diskutují poslanec za Slovenskou národní stranu Roman Michelko a právník a novinář Tomáš Němeček.
Ačkoliv byl zákon o proměně slovenského veřejnoprávního média odložen, vláda Roberta Fica od záměru změnit RTVS, dát ji nové jméno a přenastavit systém dohledu nad jejím fungováním, neustupuje.
Čtěte také
„Minulý týden se jednalo s lidmi, kteří měli k zákonu připomínky. Výhrady některých rezortů, například ministerstva financí, budou v zásadě přijaté. A protože byla včera legislativní rada vlády a dneska má být jednání vlády, tak už se to technicky nedalo stihnout. V žádném případě to neznamená, že se tento zákon dá k ledu,“ popisuje poslanec Michelko.
Právník Němeček ale takovému vysvětlení nevěří: „Vládní koalice s ohledem na volbu prezidenta a na připomínky rezortů zákon odložila. Ale jenom proto, aby uklidnila veřejnost. Tím zákonem si chce politicky podřídit slovenský veřejnoprávní rozhlas a televizi. Nemá být vůbec schvalován.“
Česká cesta?
Vláda podle poslance Michelky ale přijímá návrhy z mnoha stran a snaží se dojít ke kompromisu. Jejím cílem je inspirace systémem kontroly, ve kterém fungují veřejnoprávní média v Česku.
Čtěte také
Novela se ale ve skutečnosti podle právníka Němečka Českem neinspiruje. „Nejdete českou cestou, že by se zapojilo více institucí. Všechno dáte do rukou Národní rady, která naráz zvolí celou novou radu spojené televize a rozhlasu. Uvážete si veřejnoprávní médium na krátký řetízek,“ varuje.
Médium ale podle vlády nezávisle zůstane. „Je to definováno dvěma parametry. Musí tam být odborníci z oblasti práva, ekonomiky, rozhlasového a televizního vysílání. Zároveň nesmí mít vazbu na jakoukoliv politickou stranu,“ tvrdí poslanec Michelko. To se podle něj podaří udržet.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Novinář Dolejší: Kdyby chtěl Babiš snad „znásilnit“ naše veřejnoprávní média, lidé půjdou do ulic
Jakou cestou by se mohl Babiš vydat, kdyby se mu podařilo vyhrát parlamentní volby? „Také jsem se touto otázkou zabýval, možná nás to čeká,“ říká reportér Václav Dolejší.
-
Kamila Pešeková: Slovenská debata prezidentských kandidátů přesvědčila jen přesvědčené
Na Slovensku se pár dní před prezidentskými volbami analytici shodnou na tom, že zemi čekají jedny z nejdůležitějších voleb v novodobých dějinách.
-
David Klimeš: Ficovo tažení proti médiím už může ztížit jen česká PPF
Slovenská vláda se chystá na ovládnutí slovenské televize a rozhlasu. Až se jí to podaří, pro zemi bude důležité, co bude vysílat Markíza ovládaná českým kapitálem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.