Z okolí Černobylu je dnes ráj divoké zvěře

6. říjen 2015

Člověk je pro zvěř mnohonásobně nebezpečnější než jaderná katastrofa, zjistili vědci při bilancování dopadů havárie v Černobylu, k níž došlo před bezmála 30 lety.

Podle magazínu Current Biology evakuace 116 tisíc lidí z oblasti na ukrajinsko-běloruské hranici prospěla vzdor hrozbě radiace mnoha vzácným druhům zvěře.

S pomocí helikoptér biologové zjistili, že do oblasti se vrátil rys ostrovid, dávno odtud vyhnaný.

Zpět je i medvěd hnědý, který zde nebyl spatřen posledních sto let.

Vlků je mnohonásobně více než v nekontaminovaných oblastech, a přibylo i lišek, divokých prasat a srnců. Hodně zvěře je i v oblastech se zvýšenou radiací.

Čtěte také

„Z ryze environmentálního hlediska tahle pro lidi hrozná věc nepřinesla žádné vážnější škody,“ prohlásil autor studie, profesor Jim Smith z Portsmouthské univerzity.

v divokých kanadských hvozdech můžete narazit i na divokého medvěda

„Vznikla zde úchvatná rezervace. Samozřejmě netvrdíme, že radiace je pro zvěř dobrá, ale faktem je, že lidská přítomnost a využívání krajiny jsou nesrovnatelně horší,“ dodal.

Loni v listopadu vědci nastražili 42 fotopastí, které postupně zachytily losy, zubry a dokonce vzácného koně Przewalského.

Zpracováno ze zahraničního tisku

autor: rma
Spustit audio

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.