Z historie výzkumu autoimunitních onemocnění

23. září 2010

I když už dnes nejsou výzkumné ústavy veřejnosti nepřístupné, přesto je pro nás laiky vše, co se za jejich zdmi skrývá, zahaleno rouškou tajemství. Pokusíme se ji alespoň částečně poodhalit v seriálu o výzkumných projektech Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze-Krči.

Miniseriál zahájíme rozhovorem s ředitelem Ústavu molekulární genetiky AV ČR s prof. Václavem Hořejším, který se v Laboratoři molekulární imunologie věnuje autoimunitním onemocněním.

Autoimunitní choroby se stávají stále větším problémem, protože jsou to nemoci spojené zejména s vyšším věkem. 10 % starších lidí trpí nějakou slabší formou autoimunitního onemocnění, 1-2 % trpí závažnou formou. Jak k něčemu takovému dojde? I na to se Dan Mrázek ptal Václava Hořejšího v přírodovědném magazínu Natura.

Příští týden nahlédneme do Oddělení buněčné a virové genetiky.

autor: Hana Staňková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.