Vztahy Číny, KLDR a USA jsou teď naprosto bizarní a dost nesrozumitelné, říká analytik Jirouš

19. červen 2018

Singapurský summit je za námi, ale nad tím, co se vlastně dohodlo, teď analytici jen kroutí hlavou. A co znamená cesta severokorejského vůdce Kim Čong-una do Číny?

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ale vzájemné vztahy se v posledních měsících zhoršily. Peking totiž vyjádřil své rozhořčení nad zbrojními testy Severní Koreje a taky se připojil k mezinárodním sankcím uvalených na KLDR.

„Podobná schůzka se určitě dala čekat. Co je ale nečekané, je ta rychlost. Protože uběhl pouhý týden od summitu s Donaldem Trumpem,“ myslí si Filip Jirouš ze serveru Sinopsis. (Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia, který chce podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.)

Kim jel Číně děkovat

KLDR se dostala do slepé uličky, Trump jí nabídne ekonomické ústupky, předvídá politický geograf

Kim Čong-un a Donald Trump

V Singapuru se dolaďují poslední detaily summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, který začíná v úterý. Tématem má být především odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje.

Jirouš si ale vzápětí odpovídá i na vlastní otázku: Kam by jinam taky severokorejský vůdce měl cestovat? „Čína Kimovi pomohla dosáhnout jeho cílů, zprostředkovat summit a je tak dost logické, že spolu budou obě země své názory koordinovat.“ Prý je to i symbolické a diplomatické gesto, kterým Kim Čong-un vyjadřuje svůj vděk.

„Dá se z něj ale vyčíst i jistá podřízenost a vazalství. Severní Korea se teď asi bude snažit vytvořit úplně novou a hlavně vlastní zahraniční politiku. Je ale otázka, na kolik jí to Si Ťin-pching dovolí,“ tvrdí Jirouš.

V čínských médiích se prý do pár dnů objeví informace o dalším postupu při postupném odbourávání sankcí, ale taky náznaky reformy severokorejského režimu. „Asi jak z KLDR udělat nějakou diktaturu asijského typu s otevřenou ekonomikou, stejně jako v Thajsku nebo Singapuru,“ tipuje analytik.

Nevyzpytatelný Trump

Americký prezident po summitu taky řekl, že ukončí vojenská cvičení USA a Jižní Koreje. Je to pro Číňany velké vítězství? „Tady si nemůžeme být jisti vůbec ničím, ani tím, jak se Trump nakonec rozhodne. Protože hned druhý den po summitu jeho ministr obrany prohlásil, že zrušená byla cvičení pouze po dobu konání schůzky Trump−Kim. Na druhou stranu, další výroky šéfa Bílého domu naznačují, že to myslí vážně. Ale s takovým lídrem, jakým je Trump, si nemůžeme být jisti vůbec ničím,“ tvrdí Jirouš.

Moskva dává jasně najevo, že si nepřeje diplomatický úspěch USA−KLDR, myslí si publicista Romancov

Singapur se připravuje na úterní summit USA a KLDR.

Den po skončení singapurského summitu Donald Trump−Kim Čong-un je čas na hodnocení. Zapíše se schůzka do dějin, nebo jen začala americká rezidentská kampaň? A co další velcí hráči?

Ve stejném světle pak analytik vidí i poslední rozhodnutí amerického prezidenta o uvalení cel ve výši 25 % na čínské zboží. Roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů. Na to reagovala už i čínská strana a uvalí stejná cla na americké zboží dovážené k nim.

„Situace je tady opravdu bizarní. V momentě, kdy Trump odjede do Asie, tak o Si Ťin-pchingovi mluví jako o skvělém vůdci, který svou zemi vede správným směrem. Ale když pak mluví k Američanům, opakuje slova z prezidentské kampaně, podle kterých Čína ohrožuje americký trh a pracovní místa. Můžeme to tak vnímat jako obchodní válku, ale jen směrem dovnitř. Vychvalování asijských vůdců jde zas směrem ven. Je pak otázka, jakou strategii doopravdy má,“ dodává Filip Jirouš ze serveru Sinopsis.

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související