Vosy využívaly zkažená dinosauří vejce

18. červenec 2011
Monitor

Hnijící vejce dinosaurů nezůstávala ležet ladem. Vytvořil se kolem nich komplexní potravní řetězec, na jehož vrcholku stály dravé vosy.

V roce 1989 byla v Patagonii objevena asi 70 milionů let stará snůška vajec býložravého titanosaura. Tento druh dosahoval délky až 12 metrů a váhy 13 tun, ale jeho vejce měřila jen 20 cm. Vejce jsou popraskaná a na jejich obsahu si zřejmě kdysi pochutnala celá řada živočichů. Na vrcholu miniaturního potravního řetězce, který se vytvořil kolem hnijících dinosauřích vajec, stály dravé vosy. Dokazují to 2 až 3 cm dlouhé a 1 cm široké „válečky“, které teď vědci objevili přímo v jednom z popraskaných vajec.

Jsou to kokony, které se tvarem, strukturou i velikostí podobají kokonům některých žijících druhů vos. K dinosauřím vejcím mohl pravěké vosy přilákat jak mrchožravý hmyz, který se živil jejich rozkládajícím se obsahem, tak pavouci, kteří jej lovili. Vosy zřejmě zjistily, že vejce představují skvělý zdroj potravy a nakladly do nich svá vajíčka. Vylíhlé larvy se po čase zakuklily a vytvořily kokony, které díky fosilizaci celé snůšky přetrvaly až do současnosti.

Zdroj: Science Daily, Palaeontology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu