Vladimír Merta: Přijde mi zbabělé roztahovat se s protestním názorem v tříminutové písničce
Proslul jako autor lyrických protestsongů a balad. Napsal více než tisíc stran textů k písním. Vystudoval přitom architekturu a filmovou režii. Říká o sobě, že je solitér, ale lidská vzájemnost je pro něj velmi důležitá. „Z moderního života vymizelo umění naslouchat a odpovídat,“ říká host páteční Osobnosti Plus, písničkář, scenárista, režisér a publicista Vladimír Merta.
„Kombinace jedince s kytarou na pódiu a padesáti lidí v publiku je ojedinělým dialogem a zkušeností. Vždycky, když se někdo ptá, jaké to je, říkám: ‚stoupněte si před padesát lidí, vytáhněte noviny a dvě a půl hodiny je v kuse čtěte‘,“ dodává hudebník.
Písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér Vladimír Merta pochází z hudebně orientované rodiny. Otec, válečný veterán Augustin Merta, hrál na housle a matka zpívala. Vystudoval architekturu na ČVUT, poté pokračoval studiem oboru filmová scenáristika a režie na FAMU. Na konci 60. let nahrál ve Francii písničkářské album Ballades de Prague. Byl členem folkového sdružení Šafrán. Během osmdesátých let psal a režíroval animované filmy. Je zakládajícím členem Evropského kulturního klubu a aktivním členem OSA.
„Nikdy nemám koncept. Zadívám se do lidí v sále, nasaju atmosféru a z neznámých důvodů mě vždycky něco napadne. Jakmile je už tato nit navlečena, mohu štrikovat, jednou tam, jednou sem, hladce, obrace. Tím se vlastně dostávám ve svém vystoupení k tradici baladérů a vypravěčů,“ vysvětluje improvizátor.
Jsem vlk samotář, nemám tým. Není nikdo, kdo by mě kopal do zadku, abych dokončoval scénáře a další práci. Učím se proto kopat sama sebe.
Vladimír Merta
Nohavica je nejpilnější
Vladimír Merta před časem vystoupil na společném koncertě s Jaromírem Nohavicou, kterého jiný baladista s kytarou, Jaroslav Hutka, naopak silně zkritizoval za spolupráci s StB.
Čtěte takéKreml získá nového ‚užitečného idiota‘, píše Newsweek o ocenění Nohavici od Putina
„Jarka mám rád. Je to takový mírný hrdopych, když se na něho podíváte. Je převtělený D’Artagnan, nemohu to říct jinak. Je z nás nejhezčí, nejpilnější, nejtalentovanější a nejšikovnější. A všechny tyto vlastnosti si zpěváci většinou navzájem závidí. Jarek navíc otevřeně na svých webových stránkách komentuje sám sebe. To si zatím nedovolil nikdo z nás, Hutka nejméně,“ komentuje Merta kauzu.
Rap na dřeň
Když hovoří hudebník o svém postoji k protestsongu, ukazuje se zajímavý rozdíl mezi středoevropskou a západní, především afroamerickou mentalitou, která se odráží i ve způsobech řešení vzájemné řevnivosti.
„Když rapeři dělají protestsong, jde se na dřeň a raperské gangy se dokonce střílejí navzájem. Protestsongy u nás jsou spíše jako Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona. Přijde mně hodně zbabělé roztahovat se s nějakými kritickými názory v tříminutové písničce. Tam řeknete vždycky jen obálku, kterou v podstatě každý slušný člověk beztak zná. Protestní osten není vůbec má silná stránka. Na svých vystoupeních se snažím být pozitivní. Ostatně, novináři a rozhlas dělají tuto práci za písničkáře,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Dozvíte se mimo jiné, proč se cítí více než co jiného jako režisér, který ještě stále čeká a těší se na příležitost.
Související
-
Zeman vyznamenává jen své sponzory a podporovatele, říká novinář k ocenění Michala Davida
„Miloš Zeman musí za každou cenu provokovat. Je mu jasné, co to způsobí, a teď si nad tím v Lánech libuje,“ zamýšlí se reportér Seznam Zpráv.
-
„Byl jsem socialista a antikomunista. Jestli to jde dohromady,“ vzpomíná Vladimír Merta na rok 1968
V rámci reflexe srpnových událostí roku 1968 jsme si do studia Radia Wave pozvali písničkáře, publicistu, architekta a filmaře Vladimíra Mertu. Zakládající člen...
-
Vladimír Merta: Nálepka protestního zpěváka je v mém případě spíše optický klam
Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, autor románu z tenisového prostředí i náruživý dramatik, píšící do šuplíku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.