Vilém Hejl byl velký spisovatel. Ke své smůle ale žil v Československu
„Kdyby byl víc znám ve světě, a to mohl být, nepochybně by patřil k aspirantům na Nobelovu cenu. Je to velký spisovatel, podobně jako Nezval byl velký básník,“ řekl novinář Karel Hvížďala o spisovateli, překladateli a novináři Vilému Hejlovi.
V lednu jsme si připomněli 35 let od jeho smrti v exilu v Mnichově, v září uplyne 90 let od jeho narození. Jeho složitý životní příběh, ovlivněný všemi milníky 20. století, vypravují v repríze pořadu Eduard Burget a David Hertl. Na webu jen do 18. dubna 2024.
Související
-
Vilém Hejl: Sebrané zločiny Vladimíra Hudce. Kriminální komedie s překvapivou zápletkou
Příběh o spisovateli, jehož detektivní romány nakladatelé tak dlouho odmítají, až najdou uplatnění jinde.
-
Vilém Hejl: Velký talent, ale to nejlepší by napsal, kdyby žil dál
Když 23. ledna 1989 v Mnichově nečekaně zemřel český spisovatel Vilém Hejl, zpráva o jeho úmrtí zapadla. Praha totiž žila úplně jinými událostmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.