Veronika Lefrancois: Život s mafií nebyl žádná zábavná hra
Téma sicilské mafie fascinuje širokou veřejnost přinejmenším od vydání bestselleru Maria Puza, Kmotr, koncem šedesátých let minulého století. Od té doby byla mafie v populární kultuře často romantizovaná, a to navzdory kruté realitě a násilí, které mezi obyvateli Sicílie šířilo hrůzu a traumata v době, kdy ostrov ovládala ruka zločinecké organizace Cosa nostra.
Tuto bolestnou kapitolu italské historie oživilo nedávno vydání nové stolní hry s názvem Rodina, velká mafiánská válka. Tato hra německé produkce dosáhla komerčního úspěchu v mnoha zemích a ve Francii si dokonce vysloužila prestižní ocenění Zlaté eso, udělované každoročně nejlepším deskovým hrám.
Čtěte také
Hra je založena na krvavých konfliktech mezi sicilskými mafiemi v 80. letech. Hráči v ní soupeří o kontrolu nad územími mafiánských rodin, pomocí náloží v autech, vraždění nepřátel, budování laboratoří na výrobu drog a lodí pro pašování a transport narkotik. Když se nedávno v italském překladu dostala na místní trh, vzbudila silné emoce především na Sicílii.
Proti distribuci hry se ostře postavila například protimafiánská aktivistka Maria Falcone, sestra sicilského soudce Giovanniho Falconeho, který v 80. letech neúnavně bojoval proti mafii, než se sám stal obětí brutálního atentátu. Podle Marie Falcone mafie na Sicílii a v Itálii způsobila pouze smrt a utrpení, takže hra tohoto typu prý “uráží památku všech těch, kteří přispěli k osvobození země od organizovaného zločinu.”
Čtěte také
Romantizace mafie, především v zahraničních filmech, pobuřuje italskou a sicilskou veřejnost už desítky let. I zmíněný román Kmotr a jeho následná filmová adaptace zobrazuje mafiánský svět s důrazem na rodinnou loajalitu, čest a osobní kodex, čímž vytváří obraz organizovaného zločinu, který může fascinovat.
Jiným příkladem může být španělský restaurační řetězec s názvem La Mafia se sienta a la mesa, neboli Mafie usedá ke stolu, specializovaný na italskou kuchyni. Tyto restaurace využívají odkazy na mafii ve svém designu i marketingu.
Z toho důvodu Evropský soud před několika lety rozhodl, že název řetězce nemůže být registrován jako ochranná známka v EU, protože trivializuje organizovaný zločin a je neuctivý vůči obětem mafie. Navzdory tomu restaurace pokračují v provozu pod stejným názvem.
Stále živé rány
Reprezentovat mafii jako něco zábavného banalizuje tuto zločineckou organizaci, která se přitom do historie zapsala brutálním násilím, vydíráním a krutými vraždami. Díky takovéto povrchnosti a špatné informovanosti mezinárodní veřejnosti mafie nadále prosperuje a pozitivní asociace v populární kultuře ji ještě posilují.
Čtěte také
Zahrát si stolní hru Rodina, velká mafiánská válka může být jistě napínavá zábava. Nicméně její autoři by si měli uvědomit, že ne každý dramatický námět je vhodný ke komerčním účelům.
Ačkoliv byl vliv sicilské mafie v Itálii za poslední desetiletí notně oslaben, vzpomínka na ni zde otevírá stále živé rány.
Autorka je publicistka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka