Veronika Lefrancois: Super Mario. Když uhájil Evropu, může zachránit i Itálii
Mnozí mu říkají Super Mario. Italský ekonom Mario Draghi, kterého prezident Sergio Mattarella pověřil sestavením nové vlády, si tuto přezdívku získal v roce 2012, kdy eurozónou otřásala dluhová krize a on, jako postavička z videoher, přispěchal, aby zachránil evropskou měnu.
Draghi byl v té době čerstvým prezidentem Evropské centrální banky a prohlásil, že udělá cokoliv bude nutné, aby uchoval euro.
Čtěte také
Evropská měna přežila, a tak se dnes Mario Draghi těší velké prestiži jak v ekonomických kruzích, tak u běžných Italů, kteří jsou hrdí na svého krajana.
Když bylo oznámeno, že právě jemu byl svěřen nelehký úkol sestavit vládu za současné chaotické politické situace, média to převážně uvítala. Novinové titulky hlásaly, že když Draghi uhájil Evropu, může nyní zachránit i Itálii, zmítanou nejhorší ekonomickou krizí své poválečné historie. Případný nový premiér si je zjevně vědom obtížnosti této mise. Po svém jmenování prohlásil, že je to těžká chvíle. Porazit pandemii, dokončit očkovací kampaň, oživit ekonomiku v zemi, to jsou úkoly, s kterými se země musí v nejbližších měsících potýkat.
Je tu naděje, že by technokrat Draghi mohl místní roztříštěnou politickou scénu zkonsolidovat, alespoň na nějakou dobu. V současné chvíli je třeba se za každou cenu vyhnout předčasným volbám, které jsou tím posledním, co uprostřed zdravotní krize země potřebuje.
Trochu lesku pro Itálii
Po rozpadu vlády premiéra Giuseppe Conteho, jehož pokusy o sestavení nového kabinetu selhaly, prezident Mattarella sází na autoritu, které se těší Mario Draghi na domácí i mezinárodní scéně. Pokud má někdo šanci zavést trochu pořádku do politické nestability a získat podporu většiny parlamentních stran, je to právě Draghi.
Čtěte také
Jakožto jedné z nejuznávanějších evropských veřejných osobností by se mu mohlo podařit sestavit vládu jakési národní jednoty, která by sdružovala jak politiky z pravice, tak z levice. Vzhledem k hlubokým rozkolům v italském parlamentu však úspěch jednání není vůbec jistý.
Na extrémní levici se představitelé Hnutí pěti hvězd ošívají. Tato populistická strana, která je součástí vládní koalice, spojuje jméno Maria Draghiho s politikou úsporných opatření. Podle nich je tento ekonom symbolem moci bankovní oligarchie, která nepřinese oporu populaci, už teď těžce zkoušené ekonomickou i covidovou krizí.
Naproti tomu extrémní pravice má spíše zájem na tom, aby se vláda nesestavila, a uvítala by nové volby. V současné době je na vzestupu národně konzervativní, euroskeptická strana Fratelli d´Italia, tedy Bratři Itálie, v čele s Giorgiou Melloniovou. Je pravděpodobné, že spolu s radikální Ligou bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho by se jim podařilo ve volbách uspět a vytvořit antimigrační, euroskeptickou koalici.
Čtěte také
Prozatím volbu Draghiho jasně podpořily dvě ze tří koaličních stran: demokratická strana a Italia Viva, v čele s jiným bývalým premiérem, Matteem Renzim, který celou politickou krizi způsobil svým odchodem z vlády.
Běžní Italové k probíhajícím jednáním zatím přihlížejí s rozpaky. Mnozí si dělají naděje, že Draghiho mezinárodní renomé dodá Itálii trochu lesku na evropské scéně, a hlavně že „Super Mario“ konečně vyvede zemi ze slepé uličky.
Autorka je publicistka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka