Veronika Lefrancois: Kdy skončí italské politické bezvládí
V Itálii před krátkým časem padla vláda. Člověk by se ani neměl divit. Nestabilita je jedním z hlavních rysů italské politiky už od vzniku republiky a vlády se tu střídají v průměru každých 13 měsíců. V tomto směru byla tedy vláda Maria Draghiho spíše nadprůměrná, protože se udržela celých 17 měsíců. Krom toho se od mnohých předchozích vlád lišila i tím, že se těšila silné podpoře veřejnosti a byla uznávána i na evropské scéně.
Ve chvíli, kdy Draghi odstoupil z funkce premiéra, se zvedla vlna na jeho podporu. Lídři evropských zemí volali, že Evropa v této kritické době potřebuje vůdce, jako je Draghi, a že jeho odchod může destabilizovat celou Unii.
Čtěte také
V samotné Itálii přes tisíc starostů podepsalo otevřený dopis premiérovi, ve kterém ho žádali, aby ve funkci setrval. I přes tuto významnou podporu populární premiér podlehl tlaku nezodpovědných a egocentrických politiků.
Co bude následovat? Předchozí dvě vládní krize vedly k tomu, že nového premiéra nominoval prezident. A ačkoliv toto řešení mělo dobré výsledky a Itálie se pod Draghiho taktovkou ekonomicky vzmáhala, kritikové především z řad krajní pravice poukazovali na skutečnost, že zemi už tři roky řídí nezvolená vláda. A to neodpovídá principům demokracie.
Tento nedemokratický způsob změny vlády je však často vysvětlován i osobními pohnutkami poslanců. Kdyby se každá vládní krize řešila předčasnými volbami, mnozí poslanci by nezavršili období, které by jim zajistilo právo na poslanecký důchod. K tomu je třeba zůstat ve funkci čtyři roky, šest měsíců a jeden den.
Pokud by se před uplynutím tohoto období rozpustil parlament, mnoho poslanců by o svůj důchod přišlo. Pro členy parlamentu zvolené poprvé v posledních volbách uplyne tato lhůta přesně 24. září, a tak nikoho nepřekvapí, že volby byly svolány na následující den – 25. září.
První premiérka
Od nominace premiéra prezidentem se tedy tentokrát ustoupilo, ačkoliv se volby budou muset konat v celkem neobvyklé době. Už více než sto let se v Itálii parlamentní volby pořádají vždy na jaře. Letošní kampaň se rozjela netradičně během letních prázdnin, kdy se velká část Italů přesouvá na pláž a na politiku nemá ani pomyšlení. Média proto letošní předvolební agitaci ironicky nazvala „kampaní pod slunečníky“.
Čtěte také
A jak vypadají prognózy? Podle posledních průzkumů by poprvé v italské historii v čele vlády mohla stanout žena. To by bylo sice chvályhodné, problém však vězí v tom, že předsedkyně populární strany Bratři Itálie, Giorgia Meloniová, je nástupkyní italského neofašistického hnutí a hlavními trendy v její straně jsou nacionalismus, krajní konzervatismus, populismus a protiimigrační politika.
Na rozdíl od ostatních kandidátů na funkci za sebou však Meloniová nevleče kufry kompromitujících vztahů s Vladimírem Putinem. Matteo Salvini a Silvio Berlusconi z krajní pravice, ale také Giuseppe Conte z krajní levice, jsou svými předchozími pochybnými transakcemi s Moskvou dobře známí a ačkoliv z počátku války na Ukrajině Putinovu invazi odsoudili, jejich podpora protiruským sankcím zůstává vlažná.
Meloniová naproti tomu podporuje zasílání zbraní na Ukrajinu a nevystupuje proti NATO, a tak by i přes své ultrakonzervativní postoje mohla být pro Evropskou unii přece jen snad přijatelnějším řešením.
Autorka je publicistka
Související
-
Ondřej Houska: V Itálii odstoupil populární premiér Draghi, protože převážila nezodpovědnost
V Itálii některé politické strany odešly ze sálu, místo aby hlasovaly pro důvěru vládě, jejímiž jsou členy. Premiér se rozhodl podat demisi, byť důvěru získal.
-
Ondřej Houska: V Itálii padla vláda, která byla celkem úspěšná
Ve sportu se dá najít řada příkladů toho, že se tým zbaví svého naprosto klíčového hráče. Jen málokdy se ale stane, že to udělá zcela bezdůvodně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.