Vědci objevili v lidské plodové vodě mikroplasty
Škodí tam? České neziskovky se stávají terčem hackerských útoků. Jak se můžou bránit? Na ČVUT otevřeli novou laboratoř pro výzkum nanosvěta. Jaké jsou v ní přístroje? Moderuje Lukáš Matoška.
Poslechněte si celou Vědu Plus v audiozáznamu.
Související
-
Tuzemští vědci v časopisu Nature Communications publikovali objev: molekulární kadeřnictví
Povíme si, jak buňka skládá molekulární nůžky na stříhání RNA. Nebo co vznikne, když se propojí dron a kamera na odhalování radiace a také o haldě na ostravském předměstí.
-
Mikroplasty jsou i v mracích kolem hory Fudži. Můžou mít zásadní vliv na změny klimatu
V mracích okolo největší japonské hory Fudži a hory Oyama našli vědci několik druhů mikroplastů. Nově se tak potvrdilo, že se nacházejí i ve spodních vrstvách atmosféry.
-
Mikroplasty mění k horšímu složení střevních bakterií, potvrdila to studie mořských ptáků
Ve střevech dvou druhů buřňáků se našly mikroplasty. Podle zjištění vědců se jejich vlivem u ptáků změnily vlastnosti mikrobiomu ve střevě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.