Vánoce s Karlem Krylem: Jak se mu žilo v exilu?
Mnohé jeho písně zlidověly a staly se symboly boje proti totalitní moci. Některé provokovaly, většinou ale málokoho nechaly chladným... Osobnosti i dílu Karla Kryla se v létě věnoval Český rozhlas Plus v cyklu Léto s Krylem. Teď, o vánočních svátcích, se k němu vrací. Co prožíval písničkář v 70. letech? Jak se mu žilo o dekádu později? A jaká pro něj byla 90. léta? To vše připomene repríza pořadu Čajovna.
Související
-
To, že Kryl Bratříčka vůbec natočil, je velký zázrak, tvrdil kritik Jiří Černý
„Písnička je něco, co má vzniknout samo od sebe. Když zhudebňuji už napsaný text, je to složité,“ tvrdil Karel Kryl v pořadu Dagmar Misařové z roku 2014.
-
Léto s Krylem: Žalm za Marilyn Monroe
V další části našeho cyklu si připomínáme slavného písničkáře pásmem z rozhlasových i písemných vzpomínek těch, kteří Kryla znali.
-
Kryl pár dní po listopadu 1989: Koukám na to, jako když spadne jablko z višně
„Koukám na to očima plnými něhy, s knedlíkem v krku a hroznou trémou,“ řekl Kryl v roce 1989.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.