Václav Havel využíval morální i politickou autoritu k pomoci slabším, říká ředitel Nadace Forum 2000
O víkendu začalo v Praze Forum 2000. Konferenci, kde spolu debatují vlivné světové osobnosti z oboru politiky, vědy, kultury nebo disentu, ale která je zároveň otevřená veřejnosti, založil Václav Havel v roce 1997.
Letošní ročník se věnuje tématu Média a demokracie. Zaměření konference vybral loni bývalý prezident.
„Samotné tréma bylo vybráno Václavem Havlem. To bylo téma, kterém on pojmenoval už na loňské konferenci jako téma, kterému by se chtěl letos věnovat. A druhá souvislost: Vytvořili jsme v rámci havlovského cyklu na konferenci panel, který má název Václav Havel jako mediální hybatel. Ten panel se má věnovat různým aspektům Havlova vztahu k médiím od disentu,“ řekl Rádiu Česko výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.
A jak bývalému prezidentovi média pomohla při prosazování demokracie?
„Velmi rád využíval morální a potom i politickou autoritu, kterou měl, k tomu, aby pomáhal lidem, kteří by si jinak sami pomáhali velmi těžko. Využil třeba svého vlivu k tomu, aby nominoval Su Ťij na Nobelovu cenu míru, což se nakonec podařilo,“ odpověděl Klepal.
Dodal, že prostřednictví Fora 2000 se úspěšně podařilo nominovat na Nobelovu cenu za mír i čínského disidenta Liou Siao-poa v roce 2010.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.