Václav Havel využíval morální i politickou autoritu k pomoci slabším, říká ředitel Nadace Forum 2000

20. květen 2015

O víkendu začalo v Praze Forum 2000. Konferenci, kde spolu debatují vlivné světové osobnosti z oboru politiky, vědy, kultury nebo disentu, ale která je zároveň otevřená veřejnosti, založil Václav Havel v roce 1997.

Letošní ročník se věnuje tématu Média a demokracie. Zaměření konference vybral loni bývalý prezident.

„Samotné tréma bylo vybráno Václavem Havlem. To bylo téma, kterém on pojmenoval už na loňské konferenci jako téma, kterému by se chtěl letos věnovat. A druhá souvislost: Vytvořili jsme v rámci havlovského cyklu na konferenci panel, který má název Václav Havel jako mediální hybatel. Ten panel se má věnovat různým aspektům Havlova vztahu k médiím od disentu,“ řekl Rádiu Česko výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

A jak bývalému prezidentovi média pomohla při prosazování demokracie?

„Velmi rád využíval morální a potom i politickou autoritu, kterou měl, k tomu, aby pomáhal lidem, kteří by si jinak sami pomáhali velmi těžko. Využil třeba svého vlivu k tomu, aby nominoval Su Ťij na Nobelovu cenu míru, což se nakonec podařilo,“ odpověděl Klepal.

Dodal, že prostřednictví Fora 2000 se úspěšně podařilo nominovat na Nobelovu cenu za mír i čínského disidenta Liou Siao-poa v roce 2010.

autoři: mvo , mam
Spustit audio