V referendu rozhodne spíš srdce než hlava, očekává v Česku žijící Skot
Skončí referendum ve Skotsku jako obnova manželského slibu s Británií nebo jako rozvod?
Takzvaný nekorunovaný skotský král, předseda Skotské národní strany Alex Salmond slibuje v samostatném státě více bohatství založeného na ropě, více demokracie a rovnosti.
Dva v Česku žijící a česky hovořící Skotové v pořadu Pro a proti vyjádřili své postoje k referendu o nezávislosti.
„Je možné být Skot v každém prostředí, nezáleží na tom, jestli bude hranice mezi Anglií a Skotskem,“ připomněl hudebník Alastair Edwards.
To podle něj neznamená, že Skotsko nemůže být součástí něčeho většího, jak tomu v současnosti je. Že ale současný stav není ideální, Edwards nezpochybňuje.
„Není dobře, když půlka národa má pocit, že o všem, co se týká každodenního života, rozhoduje vedlejší, větší a bohatší stát,“ vysvětlil hudebník.
Edwards: „Spousta Skotů, a dokonce i média, pracují s tím, že se v této věci přemýšlí hlavně srdcem, a možná méně hlavou. Myslím, že možné je oboje: myslet hlavou i srdcem. Když bychom se zeptali Skotů na ulici, nedostali bychom jasnou a černobílou odpověď. Možná ji znají ví, ale nechtějí ji říct. Je to podobný povahový rys, jako mají Češi: veřejně se raději k ničemu nevyjadřovat, je to přeci jen soukromá záležitost.“
Edwards očekává, že většina hlasů referenda bude proti odtržení. „Lidé se raději přikloní k jistotě a řeknou si: raději zvolím to, co znám, než to, co neznám.“
Zakladatel festivalu Prague Fringe Steve Gove souhlasí, že ve hře jsou především emoce.
Gove: „Je to věcí srdce. S Anglií jsme už 300 let, ale i když jsme před 17 lety dostali svůj parlament, to co zvolíme ve Skotsku skoro vůbec neplatí. Jde tady o emoce. Já mám i v angličtině problém vyjádřit přesně, co v této záležitosti co cítím.“
Podle průzkumů více než 23 % Skotů zatím ani neví, jak budou volit, připomněl divadelník. „Přijde mi nesmyslné, že i 51 % hlasů v referendu pro nezávislost Skotska ji zaručí. 51 % pro mně není dost, je to špatně nastaveno.“
Poměry sil jsou v tuto chvíli velice vyrovnané a je těžké cokoli předvídat. „Je velmi těžké předem říct, jak to dopadne,“ lakonicky shrnul Steve Gove.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.