V případu radaru v Brdech jsme selhali na plné čáře, říká Jiří Šedivý

10. září 2014

Jakou má Česká republika pověst v Severoatlantické alianci? Nedávný summit NATO ve Walesu řešil, jak pomoci Ukrajině. Jaké vysvědčení by si Česká republika zasloužila jako členská země EU a NATO?

Podle europoslance Jana Zahradila má Česká republika v Evropě pověst váhavého střelce. „Mohli bychom se chovat aktivněji, sebevědoměji. Mohli bychom si vylepšit pověst, kdybychom posílili vojenskou přítomnost a nabídli území ČR pro nějakou základnu.“


Zahradil: „Ruská reakce je přímým angažmá v suverénním cizím státě. Je to podpora separatistických sil, které se snaží stát územně dezintegrovat. Jde o anexi, která už proběhla v části státu. Tyhle kroky země NATO nemohou nechat bez odpovědi. Reakce probíhá ve vojensko-technické a diplomatické rovině. Věřím, že diplomatická zvítězí. Pokud Rusko podporuje separatisty, je logické, že země NATO budou pomáhat ukrajinské reprezentaci, ačkoli nemá cenu dělat si o ní iluze.“

Kdyby základny NATO na českém území byly, naše země by se posunula do vyšší „spojenecké kategorie“. Česko by si mohlo tímto způsobem vylepšit svou pověst. „Tato naše ustrašenost mi nesedí,“ uvedl europoslanec v pořadu Pro a proti. Proto postoj české vlády k základnám považuje za chybu a promarněnou příležitost.

Do NATO vstoupila naše země dobrovolně. „Když bychom to vzali doslova, základny NATO na našem území dávno jsou. Každá vojenská posádka armády ČR je součástí NATO.“

Bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý vnímá případ radaru v Brdech jako promarněnou příležitost. „Selhali jsme na plné čáře. Když jsme vstupovali do NATO, měli jsme být aktivnější.“ Významnou roli naopak hrála naše armáda v zahraničních misích. V NATO jsou naši vojáci hodnoceni velmi vysoko.


Šedivý: „K modernizaci ukrajinské armády musí dojít, je v dezolátním stavu. Na začátku konfliktu obrovský stát jako je Ukrajina nebyl schopen dát dohromady armádu o několika desítkách tisíc vojáků. Ani kvalitní techniku, která by zvládla situaci proti separatistům, ti v prvopočátku nebyli dobře vycvičeni ani vyzbrojeni. Nová ukrajinská garnitura je nezkušená, říká neuváženě věci, které by říkat neměla. Tím zastaví procesy, které mohly být dál.“

Současná situace na Ukrajině vyžaduje, aby NATO učilo garnituru v Kyjevě víc diplomacii. Strategie je o tom, že jedna strana musí uvažovat se silou druhé strany. „Tohle Unie ani Aliance dostatečně nezvážily. Prezident Porošenko může krizi na Ukrajině posunout dál. Je potřeba počítat s tím, že po krizi bude řada provokatérů a těch, kteří se budou chtít pomstít za své zemřelé blízké.“

ČR jako člen Aliance by měla vědět, za jakých podmínek její soupeři chtějí realizovat svá rozhodnutí. „My jako NATO jsme měli vzít v úvahu, že Rusko je velmocí a jako velký stát má své zájmy. Pokud jsme se pokusili převálcovat ho neuváženým podporováním rozhodnutí ukrajinské vlády, vytvořilo to konfliktní situaci.“

Česká politická reprezentace nevěnuje pozornost strategickým záležitostem. Tendence a vývoj jsou nepříznivé a je potřeba se věnovat přezbrojování. Proto Jiří Šedivý vítá rozhodnutí české vládní koalice zvýšit rozpočet armády na 1,4 procenta HDP.

autoři: Renata Kalenská , sch
Spustit audio