V Mexiku si ve volbách politici koledují o smrt. Nová prezidentka to chce změnit, říká amerikanistka
Mexiko bude mít poprvé v historii za prezidentku ženu – v nedělních volbách zvítězila vládní kandidátka Claudia Scheinbaumová. Podle amerikanistky Kateřiny Březinové si voliči nevybírali podle programu, ale zásadní pro ně byla kontinuita s končícím prezidentem Lópezem Obradorem: „Založil stranu Morena, což v překladu znamená snědá. Znamená to směřování Mexika jako země, která nejenže je ekonomickým tygrem, ale také se hlásí ke svému míšeneckému původu,“ přibližuje.
Mexiko ovšem zažívá také nebývalý nárůst násilí a k nemnoha jasně deklarovaným cílům nové prezidentky patří snížení počtu vražd alespoň na úroveň jiných latinskoamerických států.
Čtěte také
„Kriminalita a neutěšená bezpečnostní situace provází Mexiko paradoxně od chvíle, kdy se rozhodlo pro demokratické střídání moci v prezidentském úřadu. Od revoluce na začátku 20. století zde vládla jedna strana až do roku 2000. A tehdy byla narušena džentlmenská dohoda s narcos,“ popisuje.
K dalšímu zhoršení situace došlo okolo roku 2007, kdy ve spolupráci se Spojenými státy začal program na potírání drogových kartelů a jejich špiček. Terčem násilí jsou ovšem i politici:
„Když se rozhodnete kandidovat na nějaký úřad, tak si v podstatě koledujete o smrt. Mexičtí komentátoři vysvětlovali, že kandidáty v podstatě vybíraly drogové kartely podle toho, jestli se jim hodí,“ dodává s tím, že největší nebezpečí hrozí komunálním politikům, zejména pak na tichomořském pobřeží.
Trump je tabu
Pro ilustraci uvádí Březinová 10 let starý případ zmizení 43 studentů agronomické školy, kteří byli zadrženi městskou policií a poté je už nikdo nikdy neviděl.
„Velmi pravděpodobně se stali obětí organizovaného zločinu, i přes mnoho slibů to ale nebylo vyšetřeno. Vláda Lópeze Obradora respektive Scheinbaumové chce věci řešit zezdola, u kořene problému a snížit atraktivitu kartelů pro mladé lidi,“ uvádí.
Čtěte také
Drogové kartely se od 90. let zprofesionalizovaly a mají široké „portfolio“ zahrnující vedle obchodu s drogami i pašování lidí a zbraní. V odlehlých regionech ovšem narkomafie převzaly i třeba funkci justice, protože stát nefungoval.
Mexiko je dnes hlavním přepravním státem, přes který putují drogy do Spojených států. Březinová vysvětluje, že oba sousední státy se snaží být blízkými partnery nejen v boji proti drogám a vzájemné vztahy budou klíčové i pro novou mexickou prezidentku.
Otázkou ale je, jak vztahy ovlivní výsledek letošních prezidentských voleb v USA – v těch mexických prý bylo jméno Donalda Trumpa tabu. „Samozřejmě všichni sledují, co se říká ve Spojených státech o Mexiku, ale kandidáti neříkali, co by dělali, když by se na druhé straně hranice stal prezidentem Trump. Rozhodli se, že až to nastane, tak to budou nějakým způsobem řešit,“ konstatuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
V mexickém státě Chiapas vládnou levicoví potomci Mayů
Už téměř před 30 lety si na jihu Mexika vytvořilo hnutí Zapatistů vlastní stát ve státě.
-
Vězeň prezidentem? Trump bude pravomocný rozsudek oddalovat, upozorňuje amerikanistka
Donald Trump a pornoherečka. Něco spolu měli, on to chtěl ututlat, zaplatil jí „držhubné“ a zfalšoval pak finanční záznamy. Verdikt: vinný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka