V exekuci je na Moravě méně lidí, než se říká. Peníze z darů u exekutorů neskončí, uklidňuje expert z Člověka v tísni
Bezmála dva týdny poté, co ničivé tornádo zasáhlo jižní Moravu, se život pomalu vrací život do normálu, soudí starosta zasažené obce Lužice Tomáš Klásek (KDU-ČSL) „Dvě třetiny naší obce jsou pohromou nezasaženy a všechno funguje, byť ten mrak tornáda tady visí nad celou vesnicí,“ říká a připouští, že si teď všímá nárůstu případů posttraumatického stresu. „Pozoruji, že lidem dochází, co vlastně stalo, co je před nimi. Jejich psychický je rozkolísaný.“
„Máme tu týmy psychologů, ale bude to velice citlivá a komplikovaná fáze, do které občané vstupují,“ naznačuje starosta Klásek.
Čtěte také
Pokračují i opravy domů. „Veškerá pomoc se teď soustředí na individuální zasažené lidi a objekty. Jde o to vše dostat co nejrychleji pod střechu, takže každý majitel domu si už věci organizuje sám,“ říká ve Speciálu.
Obec právě rozdává stavební materiál, který získala z různých sbírek potřebným zdarma. Do pátku by měly být hotové všechny demolice. „Pak nastoupí fáze oprav obecního majetku, 24. července také začneme stavbu nového zdravotního střediska,“ přibližuje starosta.
Dary se nebudou odečítat od dotace
Podle Kláska už lidé z Lužic podali žádosti o státní dotaci. „Je dobře, že vláda reviduje své stanovisko a částky z veřejných sbírek nebudou odpočítány od státní dotace,“ chválí starosta. S odečtem původně vládní nařízení počítalo, po kritice to ale kabinet změnil.
Starosta ale očekává spory a dohady mezi těmi, kdo měli pojištěnou nemovitost, a těmi, kteří neměli. „Sám jsem přišel o patro a střechu, i mě se to tedy dotýká, naštěstí mám dům pojištěn,“ říká s tím, že na odečet pojištění od vládní pomoci výhradní názor nemá.
Hůle: Peníze ze sbírek v exekucích neskončí
Prostředky z veřejné sbírky, kam lidé poslali miliardu korun, mohou využít i lidé v exekuci. Podle Daniela Hůleho, který se v organizací Člověk v tísni zabývá dluhovou problematikou exekucí, se to týká ale mnohem menšího počtu lidí, než je často zmiňovaných 300 rodin.
Čtěte také
„Většina těch, kteří exekuci měli dlouhodobě a byla větší, tak už nemovitost dnes nemají,“ říká s tím, že takové domy a byty už byly prodány. „Tím chci limitovat obavu, že peníze z darů skončí u exekutora.“
Hůle připomíná, že lidé v exekuci s nemovitostí ji nemají pojištěnou vůbec, nebo jen na nízkou částku, která nemá šanci krýt reálné škody.
„Pokud ale přijmeme princip, že pojistné plnění se bude odečítat od státní podpory, tak to ještě více zmenší ochotu lidí se pojišťovat na tyto škody. Protože uvidí, že stát to nakonec stejně zaplatí. To je velmi silný demoralizační aspekt, který bohužel zatím vláda nehodlá korigovat,“ dodává Daniel Hůle.
Tomáš Klásek, KDU-ČSL, starosta obce Lužice
Daniel Hůle, expert na problematiku exekucí a oddlužení organizace Člověk v tísni
Hana Sedláková, manažerka komunikace Nadace Via
Manažerka komunikace Hana Sedláková Nadace Via, která se také snaží Moravě pomoci, zdůrazňuje, že ve středu začíná vyplácet první příspěvky z darů. A to ve výši 150 tisíc korun postiženým rodinám. „Na to dosáhnou opravdu všichni. Nebude záležet na tom, jestli dostanou další jiné příspěvky od státu, nebo jestli byli pojištěni.“
Nadace prý myslí i na postižené exekucí. „Snažíme se vymyslet alternativní způsob výplaty, například šekem nebo poštovní poukázkou, aby v této fázi získali plošný příspěvek opravdu všechny postižené domácnosti.“
Poslechněte si celý Speciál Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Kromě materiální a fyzické pomoci je v tornádem poničených místech potřeba i pomoc psychologická
Poradit, uklidnit a někdy jen vyslechnout. I to je součástí práce policistů, hasičů a záchranářů, kteří lidem ve vesnicích na jižní Moravě zasažených tornádem dávají pomoc.
-
Psycholog: Nejdřív euforie, pak heroismus. A teprve potom lidem dojde, jak je tornádo zasáhlo
„Lidi zpočátku vypadali, že to zvládnou dobře. A když byla odklizena největší část spouště a mělo se řešit, co dál, tak zůstali bezmocní. Skoro paralyzovaní.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.