V Česku panuje iluze, že lze vše regulovat zákony, říká o právní džungli Baxa

24. červen 2015

Termín právní džungle používají advokáti a soudci už několik let. Přesto politici a úředníci chrlí další a další zákony a novely, kterým dnes už jen málokdo dokáže rozumět.

Proč politici nejsou legislativně střídmější? Co stojí za touto posedlostí a jaké důsledky to má na celou společnost?

„Právní prostředí dlouhodobě není v pořádku, a co je horší, nezlepšuje se,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Hledat viníka je podle Baxy zbytečné. „Stav samotné společnosti je takový, že jiné normativní systémy, které regulují chování lidí, tady prostě přestaly fungovat. Všechno se řeší právem, předpisy, regulací, a domáhají se toho často i lidé, kteří pak na to sami žehrají.“

„Politici i úředníci vycházejí této poptávce jen vstříc. Je zde legislativní optimismus až iluze, že vše lze regulovat právem a na vše je třeba zákony, nové se přijímají, pozměňují a nepřehlednost se jenom zvyšuje,“ tvrdí předseda.

Podle něj starost o zvyšování kvality právního řádu neznamená jen neustále přijímání nových zákonů, ale je třeba i legislativní úklid. „Plnohodnotným úkolem by mělo být přemýšlení, co z práva vyndat.“


Baxa: „Jestli říkáme, že je zde nepřehledná právní džungle, tak nemůžeme dělat to, že do tohoto hustého lesa budeme přidávat stále nové stromy. Děláme to všichni, nejen politici, úředníci, ale i veřejnost, v takové té iluzi, že čím více práva, tím bude život krásnější. Jen oblast veřejného práva je tak obrovská, že samotný stát není schopen vynucování všech norem, které přijme, a je jasné, že to oslabuje důvěru v právo a v autoritu.“

Poslanec ODS a člen ústavně-právního výboru Marek Benda souhlasím s tím, že český právní rámec je přeregulovaný a současný stav je velmi nešťastný.


Benda: „Kdybychom měli občas trpělivost počkat na to, jak rozhodne justice, tak bychom spoustu zákonů přijímat nemuseli. Kdybychom to nechali na soudnictví, jsem přesvědčen, že 99 % případů se vyřeší u soudu normálním rozumným výkladem, akorát to chvilku trvá, a není to tak populární, jako když každý ministr třikrát do roka přijde se svou vlastní novelou.“

„Souvisí to s poptávkou. Jak často v médiích slyšíte, že chybí legislativa? Místo toho, abychom věděli, že kde chybí legislativa, je třeba to vyřešit v normálním životě, tak se všichni dožadují regulace,“ popsal genezi legislativní zátěže poslanec.

První vlna velké regulace přišla v souvislosti se vstupem do Evropské unie a potřebou sjednotit všechnu legislativu. „Tam začala velká regulační reforma, jejíž důsledky se promítají dodnes,“ připomněl Benda.

Ten přesto tvrdí, že v posledních letech došlo k umírnění, i když jen částečnému. „Je zde snaha návratu ke kodexům, sjednotit všechno do těch základních norem, ale bohužel těch předpisů je tolik, že je pořád snaha je vylepšovat.“

„Nové zákony se tedy moc nepřijímají, ale přijímá se bohužel obrovské množství vylepšování těch stávajících,“ konstatoval Marek Benda.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio